Šidlauskas i Meilutytė dotarli do finału swoich prób w Barcelonie

W czwartkowy poranek R. Meilutytė, która wystartowała w nieolimpijskim biegu na 50 m stylem klasycznym kobiet, zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej i pewnie zakwalifikowała się do finału A. 26-latka z Kowna pokonała ten dystans w 31,08 sekundy.

Brytyjska lekkoatletka Imogen Clark zajęła pierwsze miejsce w selekcji, pokonując dystans w 30,50 sekundy. Drugie miejsce zajęła południowoafrykańska pływaczka Lara Van Niekerk (30,52 s).

R. Meilutyte nadal jest rekordzistą zawodów Mare Nostrum w tej imprezie (29,88 s). Najprawdopodobniej w trakcie swojej kariery mieszkanka Kowna pływała w zeszłym roku na Mistrzostwach Europy w Rzymie, gdzie zanotowała 29,44 sekundy. wynik.

Przypomnijmy, że w środę Litwa spełniła standardy olimpijskie w biegu na 100 m stylem klasycznym kobiet.

A. Šidlauskas rozpoczął w czwartek rano eliminacje na 100 m stylem klasycznym mężczyzn. Spośród 55 uczestników kwalifikacji najszybszy wynik uzyskał Litwin – 1.01.07 min.

W finale A, który odbędzie się wieczorem, mieszkaniec Poniewieża zmierzy się z drugim w tabeli Polakiem Janusem Kalusowskim (1:01,28 min). Trzecim tego ranka był Japończyk Ippei Watanabe, który wczoraj wygrał bieg na 200 m (1.01.38 min.).

Dowód osobisty A. Šidlauskas w tej konkurencji to 59,12 sekundy, a standard olimpijski to 59,49 sekundy.

Kolejny reprezentant Litwy – S. Multinas – zakończył już swój występ w Barcelonie.

W biegu na 200 m stylem motylkowym mężczyzn lekkoatleta wyprzedził dziesięciu zawodników i nie awansował do finału. Jego zanotowany wynik (2,06,67 min.) to 29. miejsce w selekcji.

Finały A rozpoczną się o godzinie 18:00. czas litewski.

Zawody są wspólnie organizowane przez Katalońską Federację Pływacką i Klub Pływacki Sant Andreu.

Wszystkie trzy etapy „Mare Nostrum” wpisane są do oficjalnego kalendarza „World Aquatics”, dzięki czemu uczestnicy zawodów mogą sprostać wymaganiom tegorocznych Mistrzostw Świata i przyszłorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

R. Meilutytė i A. Šidlauskas mają już zapewnione miejsca na tegoroczne Mistrzostwa Świata.

Danas Rapšys (200 i 400 m stylem dowolnym) i R. Meilutytė (100 m stylem klasycznym) to jak dotąd jedyni litewscy pływacy, którzy spełnili standardy olimpijskie.

Trzecia i ostatnia runda konkursu Mare Nostrum odbędzie się w ten weekend (20-21 maja) w Monako. Powinni tam być A. Šidlauskas i Daniil Pancerevas.