Punkt krytyczny: zero rosyjskiego gazu na Litwie

Fot. Naglio Navako (VŽ)

Litwa całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu: od początku tego miesiąca system transportu gazu działa bez importu rosyjskiego gazu, poinformowało w sobotę Ministerstwo Energii.

Taki krok został podjęty w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę i szantażem energetycznym Moskwy w Europie – dąży się do pełnej niezależności energetycznej.

Według resortu, z danych Amber Grid wynika, że ​​2 kwietnia. Import rosyjskiego gazu na potrzeby Litwy przez połączenie Litwa-Białoruś wyniósł 0 MWh.

Całe litewskie zapotrzebowanie na gaz jest zaspokajane przez terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie.

Z planów przedstawionych przez Klaipedos Nafta wynika, że ​​co miesiąc do terminalu będą docierać trzy duże transporty LNG, co powinno wystarczyć wszystkim klientom. Na nadchodzący okres klienci złożyli zamówienia na transport gazu tylko z terminala.

W razie potrzeby gaz można również dostarczać na Litwę połączeniem z Łotwą, a od 1 maja. – oraz przez łącze z Polską.

„Jesteśmy pierwszym krajem UE wśród dostawców Gazpromu, który gwarantuje niezależność od rosyjskich dostaw gazu, a to efekt konsekwentnej długoterminowej polityki energetycznej i terminowych decyzji infrastrukturalnych” – powiedział minister energetyki Dainius Kreivys.

Litwa nie zamawia już rosyjskiego gazu i nie planuje za niego płacić.

Gaz w tranzycie przez Litwę nadal jest transportowany na potrzeby Królewca, ale według innego niż dotychczas trybu technicznego, zapewniającego transport tylko takiej ilości gazu, jaka jest potrzebna do tranzytu, zatwierdza ministerstwo.

[infogram id=”97dc10e6-24a8-4c13-8055-91a0374e5c26″ prefix=”d7w” format=”interactive” title=”Importuojamų iš Rusijos dujų dalis ES šalyse 2019-2020 m.”] [infogram id=”3c819454-085e-4766-bf9e-12db0d378ff1″ prefix=”YbS” format=”interactive” title=”Dujų kaina 2022 03 31″]

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.