Były premier Polski Tusk powraca na czoło sceny politycznej swojego kraju

64-letni Tusk, współzałożyciel PO dwie dekady temu, był premierem Polski w latach 2007-2014.

Po dymisji prezesa partii Borysa Budki, „Donald Tuskas przejmuje funkcję przewodniczącego” – powiedział po zjeździe jego przedstawiciel Jan Grabiec.

„Właśnie przyszło mi do głowy. Wróciłem – wiem, że długo czekałeś. Pewnie sporo Polaków z dobrą energią czekało, mając nadzieję, że uda mi się jakoś pomóc naprawić ten mroczny scenariusz” D. Tuskas powiedział kongresowi, odnosząc się do utrzymującej się od 2015 roku władzy konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Zło

Nazwał rządzących konserwatystów „wstrętnymi” i oskarżył ich o wprowadzenie Polski w „niebezpieczną sytuację”, o zaostrzenie napięć między Warszawą a jej partnerami z Unii Europejskiej.

„Szkoda, jaką wyrządza PiS jest tak oczywista, tak stała, że ​​może sprawić, że wiele osób zrezygnuje” – powiedział Tusk. „Ale musisz zacząć od najważniejszego przykazania – kiedy widzisz zło, walcz z nim i nie szukaj dalszych powodów”.

Tusk niedawno pełnił funkcję przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPL), będącej centrum Unii Europejskiej, i często wygłaszał ostre komentarze na temat polskiego życia politycznego, prawie bez żadnego zaangażowania.

Mówiąc o dyplomatycznych wysiłkach rządu PiS, D. Tuskas powiedział: „Wymaga mistrzowskiej umiejętności, by być złym. [santykiai] z Rosją, Niemcami i Unią Europejską, a stosunki ze Stanami Zjednoczonymi ochłodziły się. »

Prezes PiS Jarosław Kaczyński „doprowadził nas do całkowitej samotności. PiS realizuje rosyjski program w 100% – zarzucił były premier.

Po zjeździe uczestnicy wybrali D. Tuska na wiceprzewodniczącego partii. Oznacza to, że po rezygnacji przewodniczącego partii D. Tuskas będzie pełnił obowiązki lidera PO do wyborów kierowniczych w tym roku.

D. Tusk, który nie ukrywa, że ​​w młodości był chuliganem piłkarskim, dorastał w północnym porcie Gdańska. Miasto stało się miejscem narodzin Solidarności, pierwszego niezależnego związku w ówczesnym bloku komunistycznym, który obalił wspierany przez Moskwę reżim w latach 90. XX wieku.

Jako przewodniczący Rady Europejskiej w latach 2014-2019 Tusk pomógł rozwiązać różne kryzysy, od napływu migrantów i greckiego kryzysu zadłużenia po trudne negocjacje w sprawie Brexito.

Sytuacja przed zjazdem PO powstała, gdy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w drugiej turze wyborów prezydenckich w zeszłym roku powiedział, że chce stanąć na czele partii.

Według mediów Trzaskowski i Tusk nie będą walczyć o stanowisko przewodniczącego partii.

„Platforma obywatelska znów stanie się wielka” – napisał na Twitterze poseł partii Robertas Tyszkiewicz, gdy ogłoszono powrót D. Tuskasa na stery.

Wyblakła popularność

Ostatnie sondaże pokazują, że Platforma Obywatelska pozostaje w tyle za PiS i opozycją Polska 2050 pod względem popularności.

Ostatnio jednak PiS oficjalnie straciło niewielką większość w Sejmie, a stosunki Warszawy z UE gwałtownie się pogorszyły z powodu szeregu nieporozumień, m.in. w kontrowersyjnej kwestii reformy sądownictwa.

Wybory do polskiego parlamentu mają się odbyć jak zwykle w 2023 r., ale obserwatorzy twierdzą, że przywódcy mogą zdecydować się na przedterminowe wybory, aby uniknąć wotum nieufności dla Sejmu.

W sobotę odbywa się również ogólnokrajowa konwencja PiS, podczas której partia ma potwierdzić 72-letniego Kaczyńskiego jako swojego lidera.

Jest też prawdopodobne, że 53-letni premier Mateusz Moravecki zostanie potwierdzony jako wiceprezes PiS i faktycznie stanie się potencjalnym następcą Kaczyńskiego.

Na początku tego tygodnia sondaż wykazał, że zdominowana przez PiS prawicowa koalicja pozostała najpopularniejszą wśród polskich wyborców, z poparciem 34%. respondentów. Polska 2050 była na drugim miejscu, zyskując 17,1%. faworyzowany przez respondentów, podczas gdy PO poparła 16,9 proc. respondentów.

Badanie zostało zlecone przez socjologiczną firmę badawczą IBRiS na zlecenie Polsatu.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i Internecie bez pisemnej zgody UAB BNS.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.