Polskie plany „degradacji” gospodarki

Mateusz Morawiecki, premier RP. Zdjęcie: Ludovic Marin (AFP/Scnapix)

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w piątek, że kraj podejmie kroki w celu „degradacji” gospodarki, aby skłonić inne kraje europejskie do porzucenia zależności od rosyjskich surowców energetycznych – podał portal informacyjny tvn24.pl.

„Zajmiemy się kwestią deregulacji polskiej i paneuropejskiej gospodarki, ponieważ Polska jest dziś na czele wysiłków mających na celu zainspirowanie innych krajów do odejścia od ich uzależnienia od gazu, rosyjskiej ropy i węgla” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej. .

Wskazał, że Polska walczy ze swoją zależnością energetyczną od Rosji głównie poprzez tworzenie połączeń gazowych z alternatywnymi dostawcami, zabezpieczając dostawy skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych.

„Miejmy nadzieję, że za rok, dwa, trzy lata będziemy niezależni od Putina, ceny gazu spadną. Wszyscy musimy być odporni na ten szantaż Putina” – zadeklarował premier.

Premier zapowiedział też działania mające na celu powstrzymanie spodziewanego wzrostu cen żywności, plany zrekompensowania rolnikom kraju „od wielu miesięcy dotkniętych polityką Putina i polityką Rosji” oraz manipulacją przez Kreml europejskim rynkiem gazu ostatni upadek.

„Dlatego nawóz, jako jeden z faktycznych elementów całego procesu produkcji żywności, będzie naszym pierwszym elementem tarczy antymchowej” – zaznaczył Morawieckis.

Ostrzegł jednak, że dotacja dla rolników wymaga zgody Komisji Europejskiej.

„Musimy poinformować KE o naszych zamiarach, inaczej takie dotacje zostałyby uznane za nielegalne. Mam nadzieję, że otrzymamy pozytywną odpowiedź” – powiedział szef polskiego rządu.

Na początku tego tygodnia komisarz polskiego rządu ds. infrastruktury strategicznej Piotr Naimski powtórzył, że długoterminowa umowa na zakup gazu przez Polskę z Gazpromem wygaśnie w grudniu br. i nie zostanie przedłużona.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.