Polski Trybunał Konstytucyjny uznał unijne kary za niezgodne z konstytucją

Sąd stwierdził, że te kary, w tym te nałożone w Warszawie za wydobycie węgla i reformy sądownictwa, są „niezgodne” z polską konstytucją.

Bruksela uważa, że ​​prawicowy rząd sprawuje kontrolę polityczną nad tym sądem.

Wyrok był wielokrotnie odkładany i ostatecznie ogłoszony, gdy polski parlament przygotowywał się do głosowania w sprawie nowego konserwatywnego rządu, któremu – zdaniem moich obserwatorów – parlamentarzyści raczej nie dadzą zielonego światła.

Na przestrzeni lat polski Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie kwestionował wyższość prawa europejskiego nad prawem krajowym.

w 2021 r. ówczesny Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do sądu o orzeczenie w sprawie konstytucyjności środków tymczasowych podjętych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) przeciwko reformie sądownictwa i kopalni węgla.

Warszawa i Bruksela od lat nie zgadzają się w sprawie reform sądownictwa forsowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

Bruksela twierdzi, że reformy ograniczają wolności demokratyczne, ale Polska upiera się, że są one konieczne, aby wykorzenić korupcję w sądownictwie.

Bruksela zażądała od Warszawy zapłaty 1 miliona dziennie. Kary w euro za niezastosowanie się do decyzji TSUE nakazującej zmiany w postępowaniu dyscyplinarnym wobec sędziów. Kary te zostały później zmniejszone o połowę.

Polska została także ukarana grzywną za odmowę zamknięcia kopalni węgla.

w 2021 r. ETS nakazał każdej ze stron zapłacić po 500 000 dolarów każda. euro dziennie, ponieważ odmówiono wydania nakazu zamknięcia kopalni węgla brunatnego Turuvs.

Averill Burkee

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *