Polska podejmuje kroki w celu przywrócenia dostaw gazu zakłóconych sankcjami

Polskie państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowało w piątek, że stopniowo przywraca dostawy gazu do gmin, które utraciły je w wyniku sankcji nałożonych na rosyjską firmę w Warszawie.

Na początku tego tygodnia polski rząd nałożył sankcje na pół setki rosyjskich i białoruskich firm i osób prywatnych. Wśród nich była rosyjska firma Novatek Green Energy, która dostarcza gaz do niektórych gmin w kraju.

Ta przerwa w dostawach gazu nie ma bezpośredniego związku z decyzjami rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom o wstrzymaniu dostaw tych surowców do Polski, który odmówił zapłaty za usługi w rublach.

Według PGNiG Novatek Green Energy zgodził się zażądać zwolnienia gazociągów od polskich dostawców, którzy zaczynają dostarczać gaz do 10 dotkniętych regionów, w tym do popularnego nadbałtyckiego kurortu Łeba, który czeka na długi napływ gazu turystów. .

Polska będzie zamknięta od weekendu do wtorku 3 maja, kiedy w kraju obchodzony jest Dzień Konstytucji.

PGNiG poinformowało, że przeniesienie infrastruktury i wymaganych dokumentów Novateku przebiegło „bez problemów iw dobrej atmosferze”.

Według firmy dostawy gazu powinny już zostać przywrócone.

Wcześniej w piątek rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że Novatek może mieć problemy prawne, jeśli nie zastosuje się do instrukcji.

Polska nałożyła sankcje na 50 firm i osób fizycznych, aby ograniczyć przepływ gotówki do Rosji. Uzupełniły restrykcje nałożone wcześniej przez Unię Europejską na Rosję podczas inwazji na Ukrainę.

Jednak Wspólnota nie osiągnęła jeszcze konsensusu w sprawie jednego embarga na rosyjskie zasoby naturalne.

Rosja, pod presją społeczności międzynarodowej w związku z wojną na Ukrainie, w środę odcięła dostawy gazu do Bułgarii i Polski, członków Unii Europejskiej i NATO.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.