Nowe i łatwe sposoby drukowania jaj

W miarę zbliżania się najważniejszej ferii wiosennych wiele osób zaczyna planować drukowanie jajek wielkanocnych ze swoimi rodzinami. Chociaż można to zrobić na wiele sposobów, technolog żywności Riny, Lina Barčaitė, zaprasza do wypróbowania naturalnych sposobów odciskania jajek poprzez barwienie ich różnymi produktami spożywczymi, kawą, a nawet sokiem z jagód. W ten sposób nie tylko sam proces drukowania będzie dla dzieci ciekawszy, ale efekt będzie pełen niespodzianek. Dodatkowo będziesz mógł jeść jajka bez obawy, że zaszkodzą Twojemu zdrowiu lub środowisku.

Nadruk jajek z artykułami spożywczymi

Wcale nie trzeba używać barwników spożywczych lub chemicznych, aby pomalować jajko na określony kolor. Naturalne materiały z natury pomogą wydobyć różne kolory. Według technolog kulinarnej Liny Barčaitė jajka można malować na różne odcienie przy użyciu różnych artykułów spożywczych.

„Czerwona kapusta pomaluje jajka w odcienie morza, a jagody lub ich dżem pomogą uzyskać jeszcze ciemniejszy niebieski lub nawet czarny kolor. Starte buraki sprawią, że jajka zarumienią się, a kurkuma żółknie. Malowanie jaj skorupkami cebuli jest również wszystkim dobrze znana.

W zależności od rodzaju cebuli i jej odcienia można w ten sposób uzyskać odcienie czerwieni, pomarańczy lub brązu. To prawda, należy wspomnieć, że podczas malowania jaj białych i brązowych odcienie mogą się nieznacznie różnić. Dlatego, aby jajka były pomalowane na jaśniejsze kolory, warto użyć jaj białych ”- radzi L. Barčaitė.

Według niej drukowanie jajek z jedzeniem jest ekologiczne i łatwe: „Wystarczy zmieszać wybrane naturalne produkty spożywcze z wodą (potrzeba wody, aby przykryć jajka) i doprowadzić mieszaninę do wrzenia. Gotuj wodę z naturalnymi barwnikami przez 10-30 minut. Im dłużej działa, tym ciemniejsza farba. Dodaj 2 do 3 łyżek octu do ostudzonej farby, aby pigmenty w farbie łatwiej przeniknęły do ​​skorupki jajka. Zanurz już ugotowane jajka w przygotowanej farbie i trzymaj je.

Jajka należy przechowywać przez kilka godzin, aby uzyskać jaśniejszy kolor i pozostawić na noc, aby uzyskać jaśniejszy odcień. Surowe jajka można również dodać do gotowanej mieszanki naturalnych barwników. To prawda, że ​​w tym przypadku kolor jaj będzie bogatszy, ale jajka mogą się gotować. »

Najmniej czasochłonne metody malowania jaj

Różne produkty spożywcze mogą być świetnym sposobem na drukowanie jajek wielkanocnych. Jednak napoje: herbata, kawa, różne soki czy słodkie wino nie mogą być gorsze w gospodarstwie domowym. Płynny wydruk jajek jest idealny dla tych, którzy nie mają dużo czasu i nie mogą spędzić kilku godzin na malowaniu jajek, a mimo to chcą udekorować swój imprezowy stół kolorowymi jajkami.

„Różne zioła herbaciane mogą również malować jajka wielkanocne. Zielona herbata nada jajkom zielonkawy, czarno-brązowy i czerwono-niebieski odcień. Jajka pomalowane owocami róży zmienią kolor na szary. Z herbatą i kilkoma łyżkami octu (dla jaśniejszego koloru) jajka gotujemy około 10 minut. Innym sposobem jest gotowanie już ugotowanych jajek w herbacie i przechowywanie ich przez noc” – radzi L. Barčaitė.

Barwienie jaj kawą, winem i naturalnym sokiem to również jeden z najłatwiejszych sposobów barwienia naturalnych jaj. „Przy drukowaniu jajek kawę należy zagotować w wodzie, wsypać do kawy mielonej i gotować przez około 30 minut, następnie do wywaru dodać jajka ugotowane na twardo i przechowywać przez noc lub do czasu, aż jajka nabiorą pożądanego koloru.

Tymczasem malując jajka winem, wystarczy włożyć jajka na twardo na patelnię i odstawić na noc. W tej metodzie należy używać możliwie najsłodszego wina. Naturalny sok z jagód może również zwilżać jajka. Sok z jagód, czarnej porzeczki i żurawiny nadaje się do malowania jajek, co pomoże uzyskać kolory niebieski i fioletowy” – mówi technolog żywności w Rimi.

Druk ziołami i woskiem

Obecnie w sklepach można znaleźć różnorodne barwniki spożywcze i chemiczne czy specjalne naklejki z nadrukiem jajek. W przeszłości jednak nasi przodkowie drukowali jajka wyłącznie produktami pozyskiwanymi i zbieranymi z natury: różnymi ziołami, łupinkami cebuli czy woskiem pszczelim. Pielęgnacja jest ważna podczas malowania lub woskowania jaj, ale w ten sposób można stworzyć ekskluzywne ozdoby i niepowtarzalne świąteczne jajka.

„Technika woskowa jest jednym z najstarszych sposobów malowania jajek. Będzie potrzebować wosku pszczelego i pręta z igłą lub szpilką. Pierwszym krokiem jest rozpuszczenie wosku pszczelego i ciągłe podgrzewanie go na małym ogniu, aby nie zamarzł. należy zadrukować woskiem, używając igły do ​​tworzenia ornamentów z wosku.Jajko należy następnie zanurzyć w naturalnym barwniku.Nieugotowane jajka można również pomalować woskiem,ale po tym jajko trzeba będzie ugotować np. w słabym wywaru z cebuli.Inną techniką drukowania jajek jest golenie.Na początku jajko należy ugotować i pomalować na jeden kolor naturalną farbą.Następnie weź ostre narzędzie, igłę lub nóż i wyrzeźdź na jajku pożądane wzory. Tylko powierzchnia skorupki jaja jest ogolona, ​​aż pojawi się biały kolor”, podkreśla L. Barčait mi.

Ekspert dodaje, że jajka można również pomalować różnymi naturalnymi ziołami, które dadzą wyjątkowe wrażenia na malowanych jajkach: „Do tego malowania potrzebne będą łuski cebuli, ocet, zioła i nici lub stare rajstopy. Na zielone jajka układamy trawy o różnych kształtach, wiążąc je nitkami lub umieszczając jajko w rajstopach i zawiązując ich końce.

Aby ozdoby pozostały na jajku, zioła muszą być mocno dociśnięte do jajka. Zrobić wywar ze skórką cebuli, 2 łyżkami octu i szczyptą wody i włożyć do niego przygotowane jajka. Gotuj przez około 10 do 12 minut. »

Po namoczeniu jajek w jednej z tych naturalnych metod i schłodzeniu zaleca się je naoliwić. Dzięki temu będą piękniejsze, lśniące, a kolory jeszcze bogatsze.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.