Niezwykły średniowieczny artefakt odkryty niedaleko Litwy (Zdjęcie)






W południowo-wschodniej Polsce odkryto średniowieczną odznakę pielgrzymkową przedstawiającą bazyliszka, mitologiczne stworzenie przypominające smoka. Takie znaleziska są rzadkie i mogą pomóc archeologom w prześledzeniu szlaków, którymi przemierzali chrześcijańscy pielgrzymi setki lat temu.


© Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków (Album osobisty) | https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=716803533899992&id=100067110546777&ref=embed_post





Dołącz do zespołu technology.lt!

Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.

Zainteresowany? Wypełnij ten formularz!




Niezależny archeolog Tomasz Murzyński, pracujący we Wrocławiu, twierdzi, że odznakę znaleziono w styczniu za pomocą wykrywacza metalu we wsi Wólka Nieliska, około 210 km na południowy wschód od Warszawy. Ktokolwiek go znalazł, oddał go Murzyńskiemu.


Zgodnie z polskim prawem te zabytki należą do państwa, dlatego Murzyński przekazał obiekt kustoszowi zabytków w sąsiednim Lublinie, który niedawno opublikował opis i zdjęcia obiektu na Facebooku.


Z postu na Facebooku wynika, że ​​odznaka jest wykonana ze stopu ołowiu z cyną. Jest okrągły, ma grubość około milimetra i średnicę nieco ponad 2,8 centymetra. Symbol bazyliszka, przypominający smoka ze skrzydłami zamiast przednich nóg, jest „wycięty” z otaczającego go koła i bogato zdobiony.




Jak wynika z raportu, średniowieczni chrześcijańscy pielgrzymi często nosili takie odznaki, aby pokazać, że odwiedzili określone święte miejsce lub do niego udali się – i wierzono, że takie odznaki chronią noszącego przed chorobami, wypadkami i przestępstwami podczas podróży.


Odznaki były także sposobem na wyróżnienie się pielgrzymów, dlatego niektórzy nosili nawet po kilka odznak na ubraniu.


Odznaka Pielgrzyma


Z postu na Facebooku wynika, że ​​w Polsce odnaleziono kilka średniowiecznych regaliów pielgrzymich – w tym sześć przechowywanych w Stargardzie – i że duże zbiory tych regaliów znajdują się obecnie w muzeach Europy Zachodniej.




Odznaki pielgrzymów zazwyczaj mają różne kształty – takie jak spirale, kwadraty, krzyże lub tarcze – ale niektóre przedstawiają także konkretnych świętych, rycerzy i zwierzęta.


Jeden z najstarszych pochodzi z XI wieku. – spotykana w całej Europie odznaka ma kształt małży i wskazuje, że użytkownik przeszedł Camino de Santiago („Drogę Świętego Jakuba”) do Santiago de Compostela, w północno-zachodniej Hiszpanii. Muszla do dziś jest symbolem tego regionu.


Odznaki pielgrzymkowe z wizerunkiem Tomasza Becketa, przedstawiające pielgrzymkę do katedry w Canterbury w południowej Anglii, gdzie w 1170 roku zamordowali go rycerze Henryka II.




Jest to jednak pierwsza średniowieczna odznaka pielgrzyma przedstawiająca bazyliszka i choć nie jest jasne, co może przedstawiać, polski portal Historia do Rzeczy (dosł. „Historia do końca”) zauważyła jej podobieństwo do mitologicznego stworzenia zwanego Zilantus. . , będący oficjalnym rosyjskim symbolem miasta Kazań, położonego ponad 1770 km na północny wschód od miejsca znalezienia odznaki.


Przez większą część średniowiecza Kazań był rządzony przez Chanat Kazański, islamskie państwo tatarskie, które zabraniało artystycznego przedstawiania ludzi i zwierząt. Chociaż uważa się, że Zilant wywodzi się od mitologicznego stworzenia tatarskiego Yilan, co oznacza „wąż”, symbolem miasta stał się dopiero po latach pięćdziesiątych XVI w. Za sprawą rosyjskich chrześcijańskich zdobywców reżim tatarski upadł, pisze Live Science.

Podziel się z przyjaciółmi

Autoryt. prawa: Lrytas.lt
Lrytas.lt

uwagi

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *