Niemcy: Jeśli NATO zdecyduje, wniesiemy wkład do brygady NATO na Litwie


Poczta : 2022-04-22 11:50

Annalena Baerbock, minister spraw zagranicznych Niemiec i Gabrielius Landsbergis, minister spraw zagranicznych Litwy. Zdjęcie: Janine Schmitz (Imago/Scanpix)
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powiedziała w piątek, że Berlin jest gotów wnieść istotny wkład w utworzenie brygady alianckiej na Litwie, która zastąpiłaby obecny batalion, ale Sojusz musiał zdecydować się na większą jednostkę.

Obecnie omawiamy nową koncepcję obrony z partnerami z NATO, dlatego ważne jest, abyśmy rano działali razem jako Sojusz, a nie jako ministrowie spraw zagranicznych indywidualnie. To ważne, że jesteśmy w tym procesie razem, podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Litwy Gabrielem Landsbergis – powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Jeżeli NATO uzna, że ​​(batalion) należy wzmocnić na szczeblu brygady, to my jako Republika Federalna Niemiec wniesiemy znaczący wkład. Rozumiem, że jest potrzeba, jest potrzeba i Niemcy podejmą odpowiednie działania – dodała.

Międzynarodowe bataliony sojusznicze zostały rozmieszczone w krajach bałtyckich i Polsce w 2017 roku w celu odstraszenia Rosji. Na Litwie jednostka jest dowodzona przez Niemcy i ma w kraju około 900 żołnierzy.

Wzmocnienie tych jednostek do brygady terenowej jest poszukiwane w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.