Podczas wizyty w Polsce Biden podziękował Warszawie za jej wysiłki na rzecz pomocy uchodźcom

Polska jest ważnym sojusznikiem NATO, z tysiącami rozmieszczonych żołnierzy amerykańskich. Co więcej, wraz z nadejściem kryzysu na Ukrainie Polska przyjęła więcej uchodźców niż jakikolwiek inny kraj – ponad 2 mln. – Europa doświadcza najgorszego kryzysu uchodźczego od dziesięcioleci.

Biden ma spotkać się w sobotę z prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Warszawie. Przywódca USA omówi z sojusznikami i partnerami reakcję Waszyngtonu na kryzys humanitarny i kryzys praw człowieka w związku z nieuzasadnioną i niesprowokowaną wojną na Ukrainie. Biden prawdopodobnie odwiedzi również obóz dla uchodźców.

Polska jest „ważnym partnerem w naszych wysiłkach, aby pozostać zjednoczonym w nadchodzących tygodniach i miesiącach” – powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Biden połączył swoją wizytę w Polsce z kluczową wizytą w Brukseli, gdzie weźmie udział w pilnych rozmowach z NATO i sojusznikami europejskimi. Biden rozmawiał przez wideo w poniedziałek z przywódcami Francji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii o „brutalnej taktyce Rosji na Ukrainie, w tym atakach na ludność cywilną”, powiedział Biały Dom. Dokonali także przeglądu ostatnich wysiłków na rzecz udzielenia Ukrainie pomocy w zakończeniu walk.

Psaki powiedział, że przywódcy będą nadal prowadzić regularne rozmowy na temat sporu, a Biały Dom nadal utrzymuje kontakty z ukraińskimi urzędnikami.

„Wyrazimy nasze poparcie dla wszelkich wysiłków dyplomatycznych”, ale Stany Zjednoczone mogłyby zapewnić Kijowowi różnorodną pomoc wojskową i nałożyć sankcje gospodarcze na Rosję – dodała rzeczniczka.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.