Młodzi karatecy z Polski zebrali medale

Młodzi karatecy z regionu kowieńskiego przywieźli do domu srebrne i brązowe medale z odbywającego się w Polsce międzynarodowego turnieju karate WKF „Polish Open 2016”.

W „Polish Open 2016”, zorganizowanym w Bielsku-Białej w drugi weekend października, wzięło udział 1659 zawodników z 31 krajów. Wśród flag trzydziestu innych krajów świata na ogromnej arenie sportowej wisiała trójkolorowa flaga Litwy.

Litwę reprezentowało jedenastu zawodników, w tym dziewięciu uczniów Giedriusa Linartsa z klubu Budo w Garliavie: Ėuolas Pečiukaitis, Justas Steponkevičius, Aironas Drūlia, Titas Minelga, Augustas Vilkas, Rokas Jadvinskis, Matas Katauskas, Agnė Plioplytė i Vaida Astašauskaitė.

W konkurencjach indywidualnych najlepszy okazał się jego rodak M.Katauskas, który zajął drugie miejsce w konkurencji kumite (U12, +40 kg) oraz Titus Minelga, który w konkurencji kumite zajął trzecie miejsce.kumite (U14, +50 kg ). T. JaMinelga, Augustas Vilkas i Rokas Jadvinskis rywalizowali w zawodach kumite drużynowego mężczyzn U14 i zdobyli brązowe medale.

Dziewczęta niewiele ustępowały chłopakom iw finale zawodów kumite drużynowego dziewcząt U14 uległy jedynie Duńczykom i stanęły na srebrnym stopniu podium. Kobiecą drużynę reprezentowali V. Astašauskaitė, Kamilė Ščiukaitė (z Szawlów „Biały Tygrys”) i A. Plioplytė.

Prezes i trener „Budo” G. Linartas jest zadowolony z osiągnięć zawodników. Zdaniem trenera rywalizacja karate typu WKF stoi na bardzo wysokim poziomie. Zdobycie choćby jednego medalu w zawodach tej rangi to wielkie osiągnięcie.

„To bardzo satysfakcjonujące, że kilku zawodników nie zawahało się startować nie tylko w swojej kategorii, ale także w kategorii seniorów. Myślę, że otrzymali bardzo cenną lekcję, po której będą już tylko dalej „doskonalić się” – stwierdził G. Linart .

Wyjazd V. Astašauskaitė na ten konkurs został wsparty przez Fundusz Charytatywno-Wsparcia Aureliji Makūnienė. Według trenera społeczeństwo zaczyna rozumieć, jak ważne jest wspieranie i zachęcanie młodych talentów. „Miejmy nadzieję, że ten przykład będzie zaraźliwy i w przyszłości będzie można zobaczyć więcej utalentowanych dzieci reprezentujących Litwę. Być może w przyszłości zostaną olimpijczykami” – ma nadzieję G. Linartas.