Ministrowie obrony narodowej Litwy i Polski zgodzili się na zacieśnienie współpracy

Ministrowie omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie, aspiracje narodowe państw, przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, a także podpisali wspólny komunikat, w którym ustalono wytyczne współpracy obu krajów w dziedzinie obronności . Ministrowie zgodzili się zintensyfikować realizację ćwiczeń bilateralnych, w tym przejść granicznych, aby kontynuować współpracę w zakresie zakupów uzbrojenia poprzez zakup dodatkowej ilości rakiet przeciwlotniczych GROM za ponad 20 mln. euro.

„Kiedy Moskwa i Mińsk dzierżą broń, w tym nuklearną, rozumiemy, że obecnym reżimem Kremla nie można gardzić. Zgadzamy się z Polską, że musimy działać zarówno w formacie bilateralnym, jak i we wspólnym wykorzystaniu możliwości NATO i UE, w w celu uzyskania silnej i długoterminowej odpowiedzi na zagrożenia ze strony Rosji” – powiedział A. Anušauskas. Według niego silna odpowiedź na zagrożenia zaczyna się od frontu na Ukrainie, dlatego praktyczne wsparcie obu krajów dla Ukrainy musi być kontynuowane .

Obaj ministrowie zgodzili się, że NATO musi nadal wzmacniać wysuniętą obronę – dla długoterminowego odstraszania Rosji konieczne jest wzmocnienie zdolności bojowych na wschodnim krańcu Sojuszu. Litwa i Polska będą do tego dążyć wspólnie na szczycie NATO w Wilnie, gdzie jednym z najważniejszych celów będzie zapewnienie niezawodnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w krajach bałtyckich.

Zdaniem A. Anušauskasa w Wilnie należy kontynuować wspólne zobowiązanie państw NATO do przeznaczania co najmniej 2% na obronę. PKB. Litwa przeznacza obecnie 2,5%. i to powinno być nową normą, ponieważ Sojusz odnawia swoje zobowiązania do inwestycji w obronę.

Ze swojej strony A. Anušauskas podkreślił, że wzmocnienie sił polskich jest wzorem do naśladowania dla innych sojuszników.

Averill Burkee

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *