Litwini coraz częściej kupują w sklepach leki dostępne bez recepty. Które są najpopularniejsze?

Mieszkańcy Litwy coraz częściej korzystają z możliwości zakupu leków bez recepty w sklepach. Od początku roku litewska sieć handlowa „Maxima”, która zapewniła taką możliwość swoim klientom, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku sprzedała łącznie prawie 20 tys. opakowania leków i preparatów dostępnych bez recepty, mających przede wszystkim na celu poprawę pracy jelit.

„Możliwość zakupu w sklepach najpopularniejszych leków dostępnych bez recepty pozwala mieszkańcom wygodnie i szybko zadbać o swoje zdrowie, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma apteki. Jak pokazuje sprzedaż leków, najpopularniejszym z leków sprzedawanych w sklepach jest żmija aktywatorowa – tzw. „węgiel”. W koszykach klientów często pojawiają się także leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego i łagodzące ból. Można też wspomnieć o lekach i suplementach na przeziębienie, katar i kaszel, których sprzedaż była większa w okresie zimowym – wyjaśnia Vilma Drulienė, dyrektor handlowy sieci handlowej Maxima.

Według V. Drulienė około połowa leków dostępnych bez recepty kupowana jest w sklepach średniej wielkości, gdzie przepływ klientów jest największy. Około jedna trzecia leków sprzedawana jest w większych sklepach, a 17 proc. w mniejszych. Najwięcej leków zakupiono w sklepach w styczniu i marcu. Ponad dwie trzecie wszystkich leków dostępnych bez recepty sprzedanych w ciągu pięciu miesięcy stanowiły leki na żołądek i jelita.

W sklepach mieszkańcy mogą nabyć dostępne bez recepty leki takie jak „Nalgesin S” łagodzący ból, stany zapalne i gorączkę, „Ibuprom Express” łagodzący ból oraz „Alka-Seltzer”, „Nolpaza” ograniczający powstawanie kwasu w organizmie. żołądek. oraz spray do leczenia stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej lub gardła. Liugolis”, tabletki przeciwgorączkowe „APAP”, roztwór do zapobiegania infekcjom po otarciach lub skaleczeniach skóry „Brilliant green Valentis”, suplementy diety „Smecta Go”, „Carbon”, Herbitassin, Coldmoss, spray do gardła „Icelander” i inne preparaty.

Informacje o lekach, preparatach i suplementach dostępnych bez recepty klienci mogą znaleźć w sklepach na plakatach umieszczonych przy kasach fiskalnych. Mieszkańcy mogą zakupić leki wyłącznie w kasach sklepowych – produkty te nie są dostępne w sali sprzedaży. Przy zakupie leków kasjerzy sklepu nie udzielają konsultacji ani nie oferują innych leków, a jedynie sprzedają preparaty zamówione przez kupującego.

Zgodnie z obowiązującą procedurą można zakupić maksymalnie jedno opakowanie leków o tej samej nazwie. Wszystkie leki dostępne bez recepty i lekarstwa sprzedawane są osobom, które ukończyły 16 rok życia.


Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *