Litewski kajakarz Henrik Žustautas zdobył złoto Igrzysk Europejskich

Litewski kajakarz ukończył piątkowy finał biegu na 200 metrów z czasem 39 700 sekund. i wyprzedzając wszystkich konkurentów, zdobył złoty medal. Drugie miejsce (39,796 s) zajął kartista Zaza Nadiradze, który na mecie wypadł z kajaka. Hiszpan Pablo Grana zajął trzecie miejsce (39,852 sekundy).

„Moim celem było pierwsze miejsce. Zdobyłam tyle medali, że teraz będę tylko wygrywać. Bardzo chciałam wygrać, bałam się nawet, że przemęczę się przed startem. A teraz, po zakończeniu, łzy się gromadzą. Emocje eksplodują” – przyznał po przyjeździe H. Žustautas, który jednocześnie został mistrzem Europy.

Powtórzył sukces z 2015 roku. Wtedy też został mistrzem Igrzysk Europejskich na dystansie 200 m.

Po złotym finiszu H. Žustautas ponownie wystartował. W pierwszym porannym wyścigu kwalifikacyjnym na 500 m w pojedynkę zajął szóste miejsce i będzie kontynuował swój występ w półfinale.

O medale walczyła dziś również czteroosobowa załoga kajakowa Litwy – Simona sir Mindaugas Maldoniai, Artūras Seja, Ignas Navakauskas. Litwini zajęli dziewiąte miejsce w finale olimpijskim na 500 m. Ich wynik to 1 min. 21,778 sek.

Hiszpanie zostali mistrzami Igrzysk Europejskich i jednocześnie Europejczykami (1 min. 19,964 sek.). Srebro wywalczyła drużyna Ukraińców (1 min. 20.500 sek.), brąz Serbowie (1 min. 20.800 sek.).

Medalistów tej imprezy wręczyła Daina Gudzinevičiūtė, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, przewodnicząca Litewskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego.

Andrejus Olijniks (1.43.735) zajął trzecie miejsce w pierwszych eliminacjach kajaka mężczyzn na 500 m i awansował do półfinału. Jedyny bezpośredni bilet do finału zdobył Niemiec Moritz Florstedts (1.40.401). Dziś Gabrielė Čerepokaitė i Vadimas Korobov zmierzą się w półfinale mikstowego kajakarstwa dwuosobowego na 200 m.