Litewscy kolarze torowi zdobyli w Polsce 6 medali

Wasilijus Lendel zdobył srebro w wyścigu sprinterskim elity mężczyzn. W kwalifikacjach zajął szóste miejsce (32 uczestników). Wasilijusz przebiegł dystans 200 m w czasie 9,994 sekundy. Najlepszy występ w kwalifikacjach miał miejsce w 2019 roku. Brązowy medalista mistrzostw świata i tegoroczny wicemistrz Europy Mateusz Rudyk – 9,614 sek.

V. Lendel pokonał Francuza Timmy’ego Gilliona (11. miejsce w kwalifikacjach) w 1/8 finału, Węgier Sandora Szalontaya (3.) w ćwierćfinale, Francuza Toma Derache (2.) w półfinale 2:0 i wygrał przegraną z Mr. W finale Rudykus 0-2. Brązowy medal zdobył reprezentant Francji Ryan Helal (5).

Titas Laurinavičius i Arnas Bilerts (39 punktów) zajęli drugie miejsce w zawodach medycznych juniorów chłopców (9 drużyn). Zwyciężyli Polacy Wiktor Galdyn i Patryk Goszczurny (73 punkty). Na trzecim miejscu plasują się pozostali Polacy Dawid Lątkowski i Szymon Wiśniewski (14 punktów). Arijus Nakutis i Nikolas Klimavičius (-20 punktów) zajęli szóste miejsce.

Jomantas Venckus zajął trzecie miejsce w elitarnym biegu indywidualnym na dochodzenie mężczyzn na 4 km. J. Venckus w kwalifikacjach zajął czwarte miejsce (9 uczestników) (4 min. 34,02 sek.), a w walce o brąz wyprzedził Ukraińca Valentinasa Kabašnisa (4 min. 35,29 sek.). Podczas małego finału Jomantas pokonał 4 km w 4 minuty. 27,778 sek. Pierwsze miejsce zajął Polak Adam Woźniak, drugie miejsce zajął Belg Thubaut Bernard.

Lukas Sakavičius zdobył brązowy medal w sprincie juniorów (40 okrążeń, 10 km; 29 uczestników).
Zwyciężył P. Goszczurny, drugi Polak Aleksander Kasprowicz był drugi. W finale Arnas Bilerts zajął czwarte miejsce, Matas Sakavičius dziewiąty, Dovydas Bružas 10, Nikolas Klimavičius 15, Titas Laurinavicius 18 i Arijus Nakutis 20.

Matas Sakavičius zdobył brąz w kategorii junior keirin (14 uczestników). W głównym finale keirin przegrał jedynie z Czechem Davidem Peterką i Ukraińcem Valentinem Varharakinem. Lukas Sakavičius wygrał finał B i zajął siódme miejsce w końcowej klasyfikacji. W pierwszym półfinale M. Sakavičius zajął pierwsze miejsce, a w drugim półfinale L. Sakavičius zajął czwarte miejsce.

Lauryna Valiukevičiūtė zajęła trzecie miejsce w sprincie dziewcząt (11 uczestniczek). W kwalifikacjach zajęła czwarte miejsce (12,129 sekundy). Lauryna w ćwierćfinale pokonała Polkę Matyldę Głowacką (5. w kwalifikacjach), a w półfinale przegrała 0:2 z mistrzynią Europy juniorek z Ukrainy Karoliną Keliuch (1). W walce o brąz Litwinka pokonała Czeszkę Elen Lazarovą (3) 2:1. Zwyciężył K. Keliuch, a srebro przypadło Polce Natalii Waleckiej (2).

W biegu sprinterskim chłopców (13 uczestników) L. Sakavičius zajął piąte miejsce, a M. Sakavičius ósme. L. Valiukevičiūtė zwyciężyła w finale B keirine juniorek (13 uczestniczek). W klasyfikacji końcowej zajęła siódme miejsce. W eliminacjach chłopców (23 uczestników) siódme miejsce zajął A. Bilerts, a ósme Arijus Nakutis. W biegu elity mężczyzn V. Lendel zajął ósme miejsce (31 uczestników).

Informację przygotował Tomas Gaubys (LDSF)