Landsbergis: Polska i kraje bałtyckie muszą mieć „kompleksową strategię obrony”

„Głównym celem przeglądu strategii obronnej Bałtyku nie jest określenie dokładnych zdolności, ale ocena całkowicie zmienionej sytuacji bezpieczeństwa, a stamtąd zaczyna się przede wszystkim planowanie polityczne w regionie i mam nadzieję to osiągnąć, G Landsbergis powiedział dziennikarzom w środę.

W czwartek przywódcy Sojuszu wezmą udział w nadzwyczajnym szczycie w Brukseli, aby omówić sytuację związaną z rosyjską inwazją na Ukrainę.

„Musi być bardzo wyraźny sygnał, że Polska i kraje bałtyckie muszą mieć kompleksową strategię obronną, kiedy mówimy, że nie obronimy ani centymetra, ani centymetra, za tym muszą iść konkretne działania, bo my „Widzimy pewne zdolności wdrażane w Polsce i jestem przekonany, że takie zdolności trzeba mobilizować także w krajach bałtyckich – powiedział minister.

Wielka Brytania ogłosiła w zeszłym tygodniu, że rozmieści w Polsce swój najnowocześniejszy system obrony powietrznej średniego zasięgu Sky Sabre.

Zapytany o konkretne zdolności oczekiwane na Litwie G. Landsbergis powiedział, że jest to kwestia bezpieczeństwa dla całego regionu i że „coś można przechowywać, zachowując Łotwę, ale i Litwę”.

– Z tego powodu nie powinniśmy patrzeć z taką wrażliwością, nie wszystko powinno być na Litwie – powiedział minister.

Mówiąc o chęci zastąpienia natowskiej misji policji powietrznej w krajach bałtyckich misją obrony powietrznej, Landsberg powiedział, że „obrona powietrzna, która powinna zastąpić policję powietrzną, jest jednym z elementów tej obrony”.

„Osobiście to popieram i rząd zajmuje to stanowisko, ale lepiej, gdy pochodzi od planistów z NATO, ponieważ niektóre samoloty są na Łotwie, niektóre w Estonii i mogą to zrobić” – powiedział. zdeklarowany.

Po przedyskutowaniu w środę przed sejmowym Komitetem Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony NATO ewentualnych dodatkowych zdolności na wschodniej flance NATO, jej przewodniczący Laurynas Kasčiūnas zapowiedział, że obecność sił sojuszniczych w regionie powinna być od dwóch do trzech razy większa.

Obecnie na Litwie rozmieszczonych jest około 3,5 tys. osób. wojsk sojuszniczych, głównie Amerykanów i Niemców na czele międzynarodowego batalionu NATO.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i Internecie bez pisemnej zgody UAB BNS.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.