Krzywa: polskie PGNiG zarezerwowało przepustowość terminalu LNG w Kłajpedzie dla sześciu statków

Zdaniem ministra, zamówione przez PGNiG ładunki LNG dostarczane statkami zaopatrują nie tylko Polskę, ale także inne kraje bałtyckie.

„Teraz widzimy na przykład, że polski dostawca gazu PGNiG zamówił już przepustowość terminalu dla sześciu statków” – powiedział w czwartek w radiu LRT D. Kreivys.

„Te sześć statków niekoniecznie trafi do Polski. Część z nich będzie sprzedawana na Litwie i Łotwie, prawdopodobnie w Estonii, a nawet w Finlandii” – dodał minister.

Pierwszy ładunek LNG przeznaczony dla PGNiG trafi w tym miesiącu do terminalu LNG w Kłajpedzie. D. Kreivys nie sprecyzował, kiedy inne przesyłki przeznaczone dla polskiej firmy przybędą na Litwę.

Operator terminalu LNG w Kłajpedzie, Klaipėdos Nafta, poinformował w połowie marca, że ​​przepustowość terminalu jest w pełni zarezerwowana do 30 września, czyli do końca bieżącego roku gazowego. W tym tygodniu rozpoczęła się alokacja przepustowości terminali na ostatni kwartał br., październik-grudzień.

D. Kreivys mówi, że po oddaniu do eksploatacji głównego gazociągu między Litwą a Polską (GIPL) terminal LNG w Kłajpedzie będzie nadal pracował pełną mocą, dlatego zdaniem ministra koszty utrzymania terminalu staną się taniej dla konsumentów

„(Polska – BNS) zamierza wybudować w Ostrołęce ogromną elektrownię gazową, która będzie miała ogromne zapotrzebowanie na gaz, a Polska już teraz polega na tym, by ten gaz pochodził z terminalu. Co to znaczy? Oznacza to, że terminal będzie nadal mocno obciążony, prawdopodobnie blisko dziewięćdziesięciu do stu procent, co byłoby najwyższym wskaźnikiem w Europie. Oznacza to, że koszty utrzymania terminala, które ponosi każdy z naszych użytkowników, będą znacznie tańsze – powiedział D. Kreivys.

„Część gazu popłynie do Polski, co oznacza, że ​​będziemy mogli odebrać więcej gazu w terminalu. Im więcej gazu odbierzesz, tym bardziej rozkładają się koszty terminalu” – dodał minister.

Według D. Kreivisa, oficjalnie zainaugurowany w czwartek gazociąg GIPL pozwoli gazowi z Litwy dotrzeć do całej Europy.

„Połączenie GIPL z Polską jest bardzo ważne, bo nasz gaz będzie mógł dotrzeć do całej Europy – Czech, a w przyszłości Ukrainy i wszystkich innych krajów. Będziemy na kompletnym rynku, a nasz terminal naprawdę będzie w pełni wykorzystane” – powiedział minister.

Jeden z najważniejszych strategicznych projektów energetycznych ostatniej dekady na Litwie odbędzie się w czwartek pod Wilnem – ma ponad 500 km długości i jest wart około 500 milionów. oficjalne otwarcie głównego gazociągu między Litwą a Polską (GIPL) o wartości w euro.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *