Kraje Europy Środkowej nie zgadzają się na embargo na import rosyjskich węglowodorów

Słowacja, Węgry, Słowenia i Polska spotykają się w Pradze. Fot. Michalo Cizeko (AFP/Scanpix)

Kraje Europy Środkowej na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych pod Pragą we wtorek nie zgodziły się, czy ograniczyć import energii z Rosji.

ecu i słowacja pomogły zminimalizować spuściznę po czterdziestu latach komunistycznych rządów w regionie.

Jednak Węgry, których premier Viktor Orban został ponownie wybrany na czwartą kadencję, zajmują ostrożniejsze stanowisko.

Mamy tylko czerwoną linię dla bezpieczeństwa energetycznego Węgier – powiedział minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto po spotkaniu na zamku z kolegami z Austrii, ECU, Słowacji i Słowenii.

Szijjarto, członek partii Orbána Fidesz, powiedział, że Węgry poparły wszystkie sankcje UE od początku rosyjskiej inwazji, ale nie mogły zdecydować się na sankcje związane z ropą lub gazem.

Dużo pracowaliśmy nad dywersyfikacją w przeszłości, będziemy też pracować nad dywersyfikacją w przyszłości, ale zawsze zapewnimy Węgrom bezpieczne dostawy energii – powiedział dziennikarzom.

Słowacki minister spraw zagranicznych Iwan Korok mówi, że jego kraj jest gotowy zrezygnować z rosyjskiej ropy i gazu, ale podkreśla, że ​​zajmie to trochę czasu.

Chcemy z tym zerwać… Jednak rzeczywistość jest taka, że ​​nie możemy tego zrobić z dnia na dzień – mówi.

Minister spraw zagranicznych UE Jan Lipawski pomógł przyspieszyć debatę, kiedy jego kraj objął przewodnictwo w bloku w połowie lipca, ponieważ dochody Rosji z handlu z UE muszą być ograniczone do minimum.

Polska, potęga gospodarcza regionu, która nie uczestniczyła w spotkaniu, ma nadzieję, że do przyszłego roku zrezygnuje z rosyjskiego gazu ziemnego i rosyjskiej ropy.

Dywersyfikacja importu energii stała się delikatną kwestią dla całej Unii Europejskiej, gdy 24 lutego Rosja zajęła Ukrainę.

W 2021 r. węgiel rosyjski stanowił 45% importu węgla do UE. Jednostka otrzymała również 25% importu ropy naftowej i 45% importu gazu ziemnego z Rosji.

Węglowodory są najważniejszym towarem eksportowym Rosji, a UE jest jej największym konsumentem.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.