Kraje bałtyckie i Polska wzywają Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski do zawieszenia członkostwa Rosji Sports

Ponadto, kraje członkowskie Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego proszone są o udzielenie pomocy ukraińskich Paralympians w świetle udziału Ukrainy w Pekinie Paraolimpijskich zima, która rozpocznie się w przyszłym tygodniu.

„Jesteśmy głęboko zszokowani agresją Rosji na Ukrainę i jej mieszkańców. Rosja i Białoruś naruszyły wszystkie zasady ludzkości, a także zasadę rozejmu olimpijskiego. Obecnie Rosja zagraża nie tylko Ukrainie, ale całemu demokratycznemu światu” – czytamy w przemówieniu.

„Rezolucja olimpijskiego rozejmu wzywa wszystkie państwa do współpracy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i Międzynarodowym Komitetem Paraolimpijskim, do wykorzystywania sportu jako narzędzia pokoju i dialogu w celu dotarcia do strefy konfliktu podczas igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich i wtedy. Rozejm olimpijski w najbardziej przerażający możliwy sposób” – powiedział.

Zgodnie z dokumentem, te „środki nadzwyczajne” są konieczne w ramach silnej demokratycznej odpowiedzi na agresję Rosji wobec narodu ukraińskiego oraz poszanowanie zasady rozejmu olimpijskiego.

Według Mindaugas Bilius, przewodniczący Komitetu Paraolimpijskiego litewskiego, który zainicjował odwołanie, stanowiska wyrażone w czwartek przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski nie są wystarczające, aby uzyskać wymierne rezultaty.

„Możliwą sankcją, jaką widzimy, jest zawieszenie komitetów paraolimpijskich Rosja-Białoruś. Jest to sposób na zademonstrowanie, że agresja militarna ma swoją cenę. „Oznacza to, że sportowcy z tych krajów nie byliby w stanie rywalizować na arenie międzynarodowej, w tym na Zimowych Igrzyskach w Pekinie” – powiedział.

Scanpix / ITAR-TASS Zdjęcie / Maskotki Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Pekinie

Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie odbędą się w dniach 4-13 marca w Chinach.

150-200 tys. Rosja, która w ostatnich miesiącach zmobilizowała wojska w pobliżu Ukrainy, zaatakowała Ukrainę w czwartek, rozpoczynając zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową w całym kraju, przeprowadzając ataki powietrzne i naziemne, m.in. w stolicy, Kijowie.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.