Jubileuszowy wiec „Kaunas Rudens” zgromadził rekordową liczbę uczestników

Nieco ponad tydzień pozostał do 7 października, kiedy to w Kownie na Placu Ratuszowym rozpocznie się tradycyjne zgromadzenie „Kowieńska Jesień 2023”.

Ten rok jest niezwykły – jubileusz 50. 1974 r. w epopei tych spotkań, które rozpoczęły się i trwały nawet w najtrudniejszych latach kryzysu. Nic więc dziwnego, że po zawieszeniu zapisów okazało się, że chęć spróbowania swoich sił na torach jubileuszowego rajdu wyraziło ponad 190 załóg.

W ten sposób poprawiono masowy rekord nie tylko „Kaunas Rudens”, ale wszystkich rajdów organizowanych na Litwie, który do tej pory wydawał się nie do pobicia, choć dziesięć lat temu, w 2013 roku, w 40. „Kowieńskim Rajdzie” wzięło udział 147 załóg. Rudensa”, który odbył się w dniach 24 i 25 sierpnia.

Był to nie tylko 6. etap Rajdowych Mistrzostw Litwy, ale także 5. etap Rajdowych Mistrzostw Polski LOTOS (RSMP) i Puchar Litewskiego Związku Samochodowego (LAS), w którym udział wzięli także sportowcy i weterani sportów motorowych z podobnej organizacji w Polsce brał udział.

Legenda rajdu „Kaunas Rudens” trwa już pół wieku

Co prawda od samego początku, bo w 1974 roku, minęło dokładnie pół wieku od rajdu „Kaunas Rudens”, w którym wzięły udział 43 załogi, ale nawet dziś istnieją świadkowie, którzy pamiętają radość jego zwycięzców, Romo i Antaniny Jakučionisów, którzy prowadzili rajd Samochód VAZ 2103 i ich życzenia. aby ten wyścig trwał kolejne sto lat.

Najlepsi rajdowcy z trzech krajów bałtyckich, Polski, Węgier, Niemiec, Czech, Rumunii, USA, Grecji, Kanady, Izraela, Gruzji, Armenii, Uzbekistanu, Ukrainy, Białorusi, Rosji i innych krajów rywalizowali ze sobą na „ Kowno Rudens”. tory rajdowe na przestrzeni kilku lat.

Ponad połowa rajdów „Kaunas Rudens” miała status mistrzostw krajowych, a zawody te najczęściej zbiegały się z wyścigami końcowych etapów mistrzostw, gdzie decydowały się losy zwycięzców i zdobywców nagród sezonu. Nie powinno zatem dziwić, że kipią w nich nieopisane namiętności, co tysiące widzów miało zaszczyt być świadkami.

O prestiżu zlotów „Kaunas Rudens” świadczy także fakt, że w 1981 roku odbył się pierwszy w kraju zlot samochodowy. uzyskał status rajdu międzynarodowego.

Przygotowując swoją wizję, a później rajdy „Kowieńskiej Jesieni”, Automobilklub Kownie, na którego czele stoi słynny kierowca wyścigowy, mistrz sportu Vidmantas Čiuteles i dyrektor klubu Eduard Jakos, zapisali kartę w historii litewskiego sportu motorowego.

„Kowieńska Jesień” nie pojawiła się w pustym miejscu. Jeszcze wcześniej wraz z moimi podobnie myślącymi ludźmi próbowaliśmy organizować spotkania „Kaunas pavasaris”, ale z jakiegoś powodu nasiona wrzucone do ziemi na wiosnę nie wykiełkowały, a jesienią nie tylko dały żywotne pędy, ale także „zawalił się” Vidmantas barwnie opowiedział o początkach zgromadzenia, które dziś obchodzi swoje pięćdziesiąte urodziny, ponad dziesięć lat temu, które w dużym stopniu przyczyniło się do przygotowań do popularnych wcześniej zgromadzeń „Kowno”, „Pergalė”, „Banga” i innych .

Później, wspólnie z Kaunas Automobile Club, rajdy te organizowały litewskie automobilkluby i litewskie Porsche, aż do momentu, gdy rolę organizacji przejęło Międzynarodowe Stowarzyszenie Weteranów Sportów Motorowych (TASVA).

„Kaunas Rudens” mobilizuje po przedwczesnej śmierci Kastytisa i Arvydasa Girdauskasów od 1995 roku. poświęcony pamięci tych niezwykłych osobistości w historii litewskiego sportu motorowego, którzy dokonali naprawdę imponujących wyczynów nie tylko podczas „Tour d' Europe” czy wielkiego maratonu Londyn-Meksyk.

Symboliczne jest, że dawni koledzy i rywale Kastytisa i Arvydasa nie opuszczają większości rajdów „Kaunas Rudens”, które oddają cześć pamięci legend sportów motorowych nie tylko w miejscu ich wiecznego spoczynku, ale także na torach rajdowych.

Wielu z nich jest dziś rozproszonych po całym świecie, ale zgromadzenia „Kaunas Rudens” nie przeszkadzają im w przybyciu z Grecji czy Izraela, a nawet z Wielkiej Brytanii, a nawet Stanów Zjednoczonych.

Ścigaj się na dwóch torach

Na jubileuszu 50-lecia „Kaunas Rudens” nie tylko uczestnicy klasyfikacji generalnej, walczący o najważniejsze trofeum zawodów – Puchar Pamięci Kastytisa i Arvydasa Girdauskasa, ale także zawodnicy ostatniego i szóstego etapu litewskich minirajdowych mistrzostw, które po tych zawodach podzielą mistrzostwa, będą rywalizować na odrębnych torach o laury zwycięzców i zdobywców nagród.

Ponadto, jak zwykle, w odrębnych wydarzeniach rajdu wezmą udział osoby niepełnosprawne oraz kierowcy samochodów zabytkowych (retro), których kilkudziesięciu zgromadzi się na placu ratuszowym.

Tory wyścigowe obejmą teren miasta i powiatu kowieńskiego.

Uczestnicy międzynarodowego rajdu „Kowno jesień 2023”, poświęconego pamięci zasłużonych mistrzów sportu K. i A. Girdauskasów, będą mieli do pokonania trasę o długości 87,04 km, składającą się z ośmiu etapów szybkościowych i specjalnych wydarzeń sportowych, z czego cztery zostaną zrealizowane dwa razy.

Zawody dla byłych kolegów i rywali cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko na torach rajdowych – V. Čiuteles, organizator jednego z takich rajdów, wieloletni liderzy LASF Sigitas Alesias i Anatolijus Jankūnas, były wykładowca, prodziekan, docent Litewskiej Akademii Nauk Rolnictwo, Evaldos Čerškaus, sędzia honorowy LASF i inni – pamiątkowe puchary.

Uroczyste otwarcie konkursu odbędzie się w sobotę 7 października na placu ratuszowym. o godz. 10:40 i 11:00 do startu zostanie oddana pierwsza załoga.

Organizatorzy powierzyli zaszczyt nadania startu 50-lecia rajdu „Kaunas Rudens” zwycięzcom dwóch ostatnich tego typu wyścigów, jednemu z najbardziej utytułowanych mistrzów rajdów samochodowych w kraju, Eugenijusowi Tumalevičiusowi i Aleksandarsowi Chaimskisowi, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

18:00 planowana jest ceremonia wręczenia nagród.

Na zawodników biorących udział w szóstym etapie Litewskich Mistrzostw Mini Rally czeka trasa o długości 130,92 km, z czego 29,24 km składa się z dziewięciu odcinków szybkościowych. Siedem z nich jest pokrytych żwirem, a tylko dwa asfaltem (odpowiednio 84 i 16 proc.).

Pierwsza załoga uczestników mini-rajdowych mistrzostw wystartuje 7 października z Placu Ratuszowego w Kownie. 12:00 i zakończą się około 18:50.

Uroczystość uhonorowania zwycięzców i laureatów finału mistrzostw zaplanowano na godzinę 21:00.

Zdjęcie organizatorów.

Averill Burkee

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *