Galeria P. Domšaitis udostępniła zwiedzającym „ogród miejski”

W miniony czwartek galeria LNDM Pranas Domšaitis w Kłajpedzie otworzyła dla zwiedzających na swoim dziedzińcu plenerową wystawę „Ogród miejski”, a program edukacyjny przygotowany specjalnie dla rodzin jest intrygujący, zachęcając do spaceru po ogrodzie galerii.

Fontanna Radości…

Zielone oazy rozciągają się jak wyspy wewnątrz kompleksu budynków. Uprawiano tam inne warzywa. Dziś jest to zadbany ogród, w którym można cieszyć się wolnym tempem, kontemplacją, roślinnością i jej zapachami. Za jego murami rozciąga się miejski krajobraz.

Projekt „Ogród Miejski” bada relacje między człowiekiem a naturą w środowisku miejskim. W zamkniętym ogrodzie – plenerowa wystawa czterech artystów, program edukacyjny dla rodzin oraz możliwość zapoznania się ze sceną artystyczną w czytelni pism kulturalno-artystycznych z Litwy i zagranicy.

W małej niecce unosi się obiekt Tomasa Daukšy „Fontanna radości z czterema pęcherzami”. „Kiedy po raz pierwszy wyhodowałem grzyba kombucha we wczesnym dzieciństwie, nie miałem pojęcia, że ​​płyn, w którym pływał, był konieczny, a nawet zdatny do picia. Widziałem kombuchę jako dziwną obcą istotę, która musi nie tylko przyciągać roje muszek owocowych, ale także przynosić szczęście, radość i dobroć. Czteropęcherzowa Fontanna Radości, unosząca się w galeryjnym basenie, która ma kształt Fontanny Młodości niemieckiego malarza i grafika Lucasa Cranacha Starszego na wzór Fontanny Młodości, zachowuje się trochę jak kombucha wyhodowana w dzieciństwie. ciało, rozpylając płyn, który coś myśli, ale jednocześnie ma niepewny kształt, może stać się miejscem do picia dla ptaków lub lądowiskiem dla owadów, a może zamieni wodę w basenie w leczniczą ciecz chorób i przynosi wieczną młodość – powiedział artysta z uśmiechem.

Projekt „Ogród Miejski” bada relacje między człowiekiem a naturą w środowisku miejskim.

…i morskie stworzenia

Dzieła sztuki są zdolne do tworzenia innych dzieł. Rzeźba „Ryba” Juoza Laivisa została zaprezentowana po raz pierwszy w 2013 roku na Festiwalu Zakaukazia w Warszawie w ramach wystawy „Panslavism”. Bez wiedzy artysty praca wideo „Ryba” powstała na dziedzińcu fontanny dawnego budynku PZPR. Rzeźba ryby przyciągała przechodniów, którzy siadali na niej i krążyli wokół fontanny, aż ryba w końcu pękła. Incydent został zarejestrowany przez kamery bezpieczeństwa monitorujące podwórko. Tak narodziła się praca wideo, sfilmowana kamerą typu rybie oko. Ryba jest połączona z dwóch segmentów, jest to nawiązanie do informacji ekologów, że w litewskich rzekach łowi się ryby łososiowate i łososiowate. Według ekologów jest to produkt hodowli ryb w sąsiednich krajach. Ta mobilna rzeźba stara się podkreślić to, co łączy sąsiednie kraje.

„Stworzenia morskie” zbudowane z surowców wtórnych przez artystę Raimondsa Daukšę, podobnie jak kraby i krewetki, przypominają wpływ działalności człowieka na przyrodę i mówią o zagrożonych lub mutujących gatunkach zwierząt.

Kilkumetrowa małpa Donatasa Jankauskasa-Duonisa, wyprostowana na rękach, z podwiniętymi nogami i podniesioną głową, wyje. Praca nazywa się po niemiecku „Vi̇̀si kaũk” – zdaniem autora tak emocjonalnie wyrażamy swoje zdanie na różne tematy, zarówno radosne, jak i nudne.

Stworzy naszyjnik

Stworzony specjalnie dla rodzin program edukacyjny zaprasza do spacerów po galeryjnym ogrodzie i refleksji nad tym, jak może współistnieć architektura miejska i przyroda, dlaczego i jak powstają ogrody miejskie i twórczo współtworzą.

9 i 16 sierpnia 11:00 uczestnicy akcji „Tajemniczy Ogród” będą dyskutować, czy wiedzą, jakie zwierzęta można znaleźć w ogrodach miejskich i jakie tajemnice zdradzają ludziom, usłyszą zabawne historie o mieszkańcach dziedzińców Pranas Domšaitis galerię i stworzą kosmiczne ogrody – gry do zabawy w letni wypoczynek.

11 i 18 sierpnia 11:00 podczas sesji „Naszyjniki Zielonego Miasta” jej uczestnicy postarają się zobaczyć ogrody jako unikatową ozdobę miasta, gdzie kwietniki i trawniki, jeziora i aleje łabędzi, niezwykłe rzeźby i wspaniałe drzewa ułożone są jak klejnoty. W części praktycznej każdy z uczestników stworzy projekt, który będzie częścią wspólnego dzieła – naszyjnika miejskiego.

Zajęcia są bezpłatne, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja m.in. e-mailem domsaicio.edukacija@lndm.lt lub tel. (8 46) 410 421.

Wystawa plenerowa Galerii P. Domšaitisa (Liepų 33) będzie czynna do 1 listopada.


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *