Elektrociepłownia Wilno ma ruszyć w grudniu

Fot. Władimir Iwanowo (V)

Wileńska Elektrociepłownia (VKJ), zarządzana przez państwową grupę energetyczną Ignitis Group, planuje uruchomić pilotażową produkcję ciepła z biopaliw w grudniu br., aby mieszkańcy Wilna zaopatrywali się w ciepło nieco taniej – powiedział Dainius. Kreivys, Minister Energii. .

Sytuacja nie jest prosta. Mon mówi, że planuje uruchomić kocioł na biopaliwo do produkcji pilotażowej w grudniu. Mamy nadzieję, że będzie to produkcja niekompletna, ale nadal będzie dostarczana przez system i będziemy mieć przynajmniej nieco tańsze ciepło dla mieszkańców Wilna – powiedział w czwartek Sejmowi D. Kreivys w czasie rządów.

Minister środowiska Simonas Gentvilas powiedział, że gdy kocioł na biopaliwo zacznie działać, zapotrzebowanie na ropę na Litwie wzrośnie o 1015%. lutować.

Ta dodatkowa kwota może i będzie przygotowana, minister Adjo w Sejmie.

Według niego państwowa firma dokonała inwentaryzacji, skąd może pozyskać dodatkowe drewno do biopaliw. Są to rowy melioracyjne, opuszczone kilka obszarów ochronnych.

Thierrys Aelens, szef Ignitis Renewables, spółki zależnej Ignitis Group, potwierdził niedawno SNB, że biopaliwa powinny rozpocząć produkcję energii do końca roku.

Podczas budowy działo się coś, czego nie mogliśmy kontrolować. (…) Ale wyzwaniem pozostaje, aby biopaliwo zaczęło działać i produkować energię do końca roku. Pełna moc, pełna moc może nie być dostępna do grudnia tego roku, stanie się to prawdopodobnie w 2023 roku. Ale produkcja energii ruszy do końca roku – mówi w rozmowie z SNB.

Jesienią 2020 roku VKJ rozwiązało umowę z byłym głównym wykonawcą części biopaliwowych, największą polską firmą kotłową Rafak, w związku z restrukturyzacją, która uniemożliwiła realizację projektu. Następnie Ignitis Group wystawiła przetargi na poszczególnych wykonawców, więc projekt opóźnił się o kilka lat.

Pod koniec lutego wileński urząd miasta zwrócił się do grupy Ignitis o jak najszybsze dokończenie budowy elektrowni oraz zwrócił się do Ministerstwa Finansów o rozważenie przeniesienia jej zarządzania do gminy i wileńskich sieci ciepłowniczych. Grupa Ignitis powtórzyła, że ​​taki scenariusz nie będzie brany pod uwagę.

Grupa Ignitis wielokrotnie zapowiadała, że ​​do końca roku zorganizuje imprezy biopaliwowe.

W listopadzie 2020 r. Elektrownia zacznie dostarczać ciepło do odpadów komunalnych, spali się ok. 160 tys. ton, a do końca tego roku będą spalać ok. 500 tys. ton biopaliwa rocznie.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.