Czteromiejscowy brąz na etapie Pucharu Świata w Wioślarstwie

– Jesteśmy zadowoleni – powiedział Dominykas Jančionis, biznesmen z czterema miejscami w finale debla mężczyzn, po brązowym medalu na ostatnim etapie Pucharu Świata w wioślarstwie. – Oczywiście naprawdę można nas krytykować, bo nie wszystko poszło idealnie. Mogło być lepiej, ale… Mogło być gorzej”.

W finale etapu Pucharu Świata w Belgradzie (Serbia) litewska załoga – Žygimantas Gališanskis, Giedrius Bieliauskas, Aurimas Adomavičius i D. Jančionis – pokonała dystans w 06:02.01.

Wynik ten gwarantuje trzecie miejsce i brązowe medale. Złoto wywalczyła chińska czwórka (06:00.52), a srebro holenderscy wioślarze.

„Nie przeanalizowaliśmy jeszcze wideo, więc trudno powiedzieć, co mogło być lepsze” – uśmiechnął się tylko D. Jančionis, który skoczył z mety. – Ale samo uczucie podczas wiosłowania było bardzo dobre. Może to tylko trochę talentu dla wszystkich razem. Zobaczymy, jak wszystko zostanie zrobione w kolejnym konkursie. Im więcej wiosłujesz, tym lepiej. „Przed zawodami w Belgradzie trening był bardzo fajny, bawiliśmy się bardzo dobrze, więc nadzieje były duże”.

Litewski quad powoli rozpoczął pierwszą część dystansu, ale zdołał finiszować mocno, wyprzedzając załogę polską i ukraińską.

„Kiedy skończyliśmy, czuliśmy, że na pewno wyprzedzimy Ukraińców, wiedzieliśmy, że możemy walczyć o medale – 'zawróciliśmy’ i bardzo mocno wiosłowaliśmy na mecie” – powiedział D. Jančionis. – Zawsze mamy wolniejszy start i mocniejszy finisz. Zauważyliśmy, że jeśli zaczynamy mocniej, tracimy coś w połowie dystansu, a w końcu nikt tego nie dostaje. »

Inne plany litewskich wioślarzy to trzeci etap Pucharu Świata, który odbędzie się w Lucernie (Szwajcaria) w dniach 8-10 lipca.

„Czeka na Ciebie fajny tor”, uśmiecha się D. Jančionis.

Deble mężczyzn – Armandas Kelmelis i Dovydas Nemeravičius – pokonali dystans w finale zawodów w czasie 06:24.03 i zajęli szóste miejsce. Najszybsi byli chorwaccy bracia Martinas i Valentas Sinkovičiai (06:09.26).

Deble kobiet – Viktorija Senkutė i Dovilė Rimkutė – w finale zajęły 07:01.27 i zajęły piąte miejsce. Złoto zdobyli Roos De Jong i Laila Youssifou z Holandii (06:46.69).

Bracia Domantas i Dovydas Stankūnai, którzy wiosłowali samotnie w finale B, pokonali dystans z czasem 06:34.44 i przekroczyli linię mety na drugiej pozycji. Słoweńska załoga wygrała finał B. Ostateczna pozycja Domantasa i Dovydasa Stankūnai w konkursie to 8. miejsce. Povilas Stankūnas i Mantas Juškevičius byli najszybsi w finale C (06:37,64). Miejsce końcowe w konkursie – 13. miejsce.

Donata Queen, wiosłująca w finale singla kobiet B, pokonała dystans w 07:42.13 i zajęła drugie miejsce. Finał B wygrała Lisa Scheenaard z Holandii (07:38.91). D.Karalienė zajęła w konkursie ósme miejsce.