Chińskie towary nadal jeżdżą na Litwę, ale eksport całkowicie ustał

Vidmantas Janulevičius, prezes Konfederacji Przemysłowców Litewskich (LPK), powiedział, że import z Chin w porównaniu do stycznia-maja ubiegłego roku wzrósł o około 40% w analogicznych miesiącach tego roku. Według niego, jesienią ubiegłego roku największym niezadowoleniem przemysłowców i niedogodnościami dla przedsiębiorców był właśnie fakt, że już opłacone chińskie towary nie dotarły na Litwę.

„Dzisiaj stopniowo uwalnia się handel. Po zapłaceniu za towary, nadal czasami są one odbierane. Może nie bezpośrednio na Litwę, przez kraje trzecie, ale ograniczenia stopniowo znikają. Ale nie jesteśmy optymistycznie nastawieni do eksportu i najwyraźniej , nie będziemy go mieli bardzo długo” – przedstawił Elcie V. Janulevičius.

Vidmantas Janulevicius. Fot. D. Labucis/ELTA.

Jednocześnie zwrócił jednak uwagę, że eksport do Chin w 2019 roku wyniósł ok. 350 mln euro, a import z tego kraju to ok. 1,2 mld. Według V. Janulevičiusa większość towarów importowanych składała się niegdyś z komponentów do produkcji towarów przemysłowych, takich jak surowce. Przedstawiciel handlowy wyjaśnia jednak, że obecnie większość rosnącego importu towarów do Chin nie jest już towarami przemysłowymi.

„Po tym, jak Unia Europejska skierowała Chiny do Światowej Organizacji Handlu za naruszenie, ograniczając eksport towarów przemysłowych, Chiny zaczęły zwiększać eksport artykułów gospodarstwa domowego, ale nie towarów przemysłowych. Przemysły, które były niezbędne dla Litwy, ustały” powiedział.

Przedstawiciel przemysłowców uważa, że ​​Pekin stara się stworzyć iluzję, że sytuacja w stosunkach handlowych została rozwiązana.

Moja teoria jest taka, że ​​zwiększają eksport artykułów gospodarstwa domowego, aby pokazać, że stosunki handlowe nie zmniejszyły się, ale wzrosły.

„Moja teoria jest taka, że ​​zwiększają eksport artykułów gospodarstwa domowego, aby pokazać, że stosunki handlowe nie zmniejszyły się, ale wzrosły”, uważa V. Janulevičius.

Kęstutis Černeckas, członek Rady Wileńskiej Izby Handlowo-Przemysłowej i Rzemieślniczej, potwierdza fakt, że Chiny odmówiły większości litewskiej produkcji.

„Eksport z Litwy spadł. Od tego czasu Chińczycy wprowadzili tylko produkty, które są dla nich interesujące i potrzebne” – powiedział.

Zdaniem przedstawiciela Wileńskiej Izby Handlowo-Przemysłowej i Rzemieślniczej strat eksportowych litewskich firm nie zrekompensuje względny wzrost wymiany handlowej z innymi krajami regionu azjatyckiego.

„Jeśli chodzi o rynki Tajwanu, Singapuru i innych rynków azjatyckich, bardzo wygodnie jest mówić w procentach. Kiedy można powiedzieć, że eksport wzrósł, powiedzmy, o 60%. to 300 mln. Wzrost eksportu do innych krajów azjatyckich nie rekompensuje utraty 1000 euro rynku eksportowego – uważa przedsiębiorca.

Jednocześnie jednak K. Černeckas zauważa, że ​​chińskie towary nadal z powodzeniem podróżują po Europie. Zaznacza jednak, że wzrost importu z Chin nie oznacza, że ​​więcej chińskich produktów trafia na Zachód, bo w tym okresie znacznie wzrosła inflacja, a euro również osłabiło się w stosunku do dolara.

„Należy rozumieć, że ten wzrost niekoniecznie oznacza wzrost nominalnej ekspresji towarów, bo w tym okresie sama produkcja stała się droższa. Oczywiście zmieniły się też kursy walut. W efekcie wyniki te wyglądają imponująco” – podkreśla K. Czerneckiej.

Według najnowszych danych Departamentu Statystyki w maju z Litwy wywieziono towary o wartości 3,46 mld. Do odbiorców towarów litewskich za granicą wyeksportowano 2,11 mld euro. euro. Według resortu, w porównaniu do 2022 w miesiącach od stycznia do maja z analogicznym okresem w 2021, eksport wzrósł o 29,5%.

Jednak w porównaniu z kwietniem br. w maju cały eksport spadł o 0,3%, towary pochodzenia litewskiego – o 5,9%.

W tym czasie majowy import wyniósł prawie 4 mld. euro, choć od kwietnia spadła o 7,5%. w 2022 r. styczeń-maj w porównaniu z 2021 r. w tym samym okresie import wzrósł o 41,6%.

w 2022 r. w okresie styczeń-maj Litwa eksportowała głównie na Łotwę (12,6%), Polskę (9,3%), Niemcy (8,4%), Rosję (6,7%) oraz importowała Niemcy (11,6%), Polskę (11,4%), Rosję ( 10,8%), Łotwa (7,2%). Towary pochodzenia litewskiego były eksportowane głównie do Niemiec (9,9%), Polski (9,4%), Stanów Zjednoczonych (8,3%), Łotwy (7,4%), Holandii (6,3%).


Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *