A. Anuauskas: Największą przeszkodą dla brygady tłumaczeniowej batalionu NATO jest brak zdolności

Arvydas Anuauskas, minister badań i bezpieczeństwa. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Brak możliwości wysłania oddziałów wielkości brygady może stać się czynnikiem zwiększającym liczbę batalionów rozmieszczonych we wschodnich krajach NATO, mówi minister ds. badań i obrony Arvydas Anuauskas.

Litwa i inne wschodnie kraje NATO pracują nad tym, aby podczas czerwcowego szczytu Sojuszu w Madrycie zdecydowano o zwiększeniu liczby międzynarodowych batalionów NATO rozmieszczonych w państwach bałtyckich i Polsce w rozmiarze brygady.

Największym problemem jest to, że wojska państw, które wysyłają (siły do ​​BNS) wojska NATO nie zgromadziły wystarczających zdolności, powiedział w niedzielę dziennikarzom minister.

Dlatego musimy je tworzyć, ale jesteśmy gotowi do ich współtworzenia. Bo jeśli jest brygada, to i tej brygadzie możemy przeznaczyć naszą część zdolności, tak jak robią to np. Estończycy.

Bataliony zostały rozmieszczone tutaj w 2017 roku w celu odstraszenia Rosji, a zwiększenie liczby wojsk w regionie jest dyskutowane w związku z obawami o bezpieczeństwo regionalne po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Myślę, że wciąż idziemy w kierunku brygady, na przykład w kierunku wczesnego rozmieszczenia amunicji i rozmieszczenia broni w krajach bałtyckich, ponieważ doświadczenie pokazuje, że gdy wybuchnie wojna, nawet jeśli Rosja się nie rozgrzeje, zaopatrzenie, z reguły bardzo zaniepokojony, mówi A. Anuauskas.

Zwrócił też uwagę, że siły już rozmieszczone w państwach bałtyckich zostały zwiększone i zredukowane do batalionów, ale wzmocnienie jest tymczasowe i związane z inwazją rosyjską.

Powiedziałem, że co najmniej trzy batalionowe, prawie brygadowe, ale posiłki wysłane na czas określony. Oczywiście ten ograniczony okres może trwać tak długo, jak trwa wojna na Ukrainie, ale nie rezygnujemy z naszego celu, wierzymy w wsparcie innych państw – powiedział A. Anuauskas.

Według niego dyskusja na temat brygady NATO obejmuje wszystkie kraje Europy Wschodniej. W przypadku przystąpienia do sojuszu również Finlandii, mogą tam powstać dodatkowe siły.

Gdy Finlandia zostanie członkiem NATO, otworzą się inne możliwości. A korytarz suwalski dla strategów nie jest już drogą, która doprowadzi do pełnego zaopatrzenia w broń czy do wojny w krajach bałtyckich – powiedział minister.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.