SBGS i Frontex zaprezentują się podczas obchodów Dnia Europy w stolicy – MadeinVilnius.lt

Europejska Służba Straży Granicznej (SBGS) oraz Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex wystąpią w niedzielę podczas obchodów Europejskiego Dnia w stolicy.

Na Placu Łukiskim zwiedzający będą mogli wysłuchać opowieści funkcjonariuszy straży granicznej o specyfice ochrony granic, zapoznać się z uzbrojeniem, obejrzeć różne urządzenia – zapowiada MSW.

„Dzień Europy to dzień pokoju, jedności i solidarności. Litwa, która chroni 1070 km zewnętrznej granicy UE, doświadczyła w tym roku wielkiej solidarności. Bez politycznego, dyplomatycznego, humanitarnego i finansowego wsparcia krajów UE i agencji UE znacznie trudniej oparłaby się hybrydowemu atakowi zorganizowanemu przez białoruski reżim” – napisała w raporcie A. Bilotaitė.

Na początku kryzysu nielegalnej imigracji, kiedy podjęto decyzję o pilnym zainstalowaniu fizycznej bariery na granicy z Białorusią, pierwsze kilometry pochodziły z materiałów przekazanych i dostarczonych przez Estonię, Słowenię, Słowację, Węgry, Ukrainę i Turcję.

Obecnie na granicy z Białorusią wybudowano 330 km sal koncertowych i 280 km barier fizycznych.

Estonia, Polska, Austria, Niemcy również wysłały urzędników do pomocy Litwie, Czechom i Cyprowi, które zapewniły wsparcie finansowe, pomoc humanitarną za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności, a 19 krajów europejskich dostarczyło niezbędne artykuły do ​​zakwaterowania migrantów.

Komisja Europejska przeznaczyła Litwie prawie 15 mln LTL z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. O pilne wzmocnienie zewnętrznej granicy UE z Białorusią.

Środki te zostały przeznaczone na sprzęt do nadzoru granic – modernizację śmigłowców, bezzałogowych statków powietrznych, noktowizora, sprzętu do odczytu linii papilarnych itp.

KE przeznaczyła również Litwie 42 mln LTL z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. pomoc w nagłych wypadkach w celu zaspokojenia natychmiastowych potrzeb migrantów w zakresie zarządzania kryzysowego.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i Internecie bez pisemnej zgody UAB BNS.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.