Zysk grupy Orlen Lietuva za I kwartał 121,1 mln. USD

Zdjęcie firmy

Choć sytuacja geopolityczna i makroekonomiczna na świecie była w pierwszym kwartale bardzo napięta, Rafineria Maleni AB Orlen Lietuva zdołała działać rentownie, zwiększając sprzedaż zarówno drogą lądową, jak i morską.

W pierwszych trzech miesiącach roku w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. obroty Grupy Orlen Lietuva wzrosły o nieco ponad 140% do 1,826 mld LTL. zł.

Zysk netto był 4-krotnie wyższy niż w kolejnych kwartałach w latach 2021 i 2022 (23,6 mln USD w I kw. 2021, 121,1 mln USD w I kw. 2022).

Stały zysk EBITDA i EBITDA ponad 6-krotnie wyższy niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku wyniósł 17,9 mln LTL. USD w styczniu 2022 r. wygotował 137 mln. zł.

W porównaniu do 2021 r. W pierwszym kwartale sprzedaż produktów drogą lądową i morską wzrosła średnio o 40%.

Według raportu firmy, początek 2022 roku w Orlenie na Litwie był wyjątkowy ze względu na bardzo zdywersyfikowaną produkcję. Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie firma całkowicie zrezygnowała z rosyjskiej ropy i przeorientowała technologię produkcji na rafinację ropy naftowej wydobywanej w Arabii Saudyjskiej, Morzu Północnym, Stanach Zjednoczonych i innych regionach.

W pierwszym kwartale roku rafineria okręgu Maeiki pracowała z mocą 90%, a produkcja w tym samym okresie w 2021 roku została zoptymalizowana na poziomie 59%.

Jutro jedyna rafineria w krajach bałtyckich będzie obchodzić 42. rocznicę istnienia. Przez te ponad cztery dekady firma rozrosła się, zmieniła, a nie tylko przeszła przez okres kryzysu. Umiejętność dostosowania się do ciągle zmieniającego się otoczenia biznesowego, skupienie się na poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań, myślenie strategiczne w oczekiwaniu na możliwe zmiany geopolityczne wzmocni nasz zespół, umożliwiając transformację – mówi Michalas Rudnickis, Prezes Zarządu.

Wyniki za ostatni kwartał potwierdzają, że jesteśmy na dobrej drodze. Jednocześnie osiągnięte zyski pozwalają nam nadal inwestować w bardziej opłacalne produkty naftowe i mniej emisyjne rozwiązania energetyczne. W ciągu najbliższych dziesięciu lat ambitnie osiągniemy cel wyznaczony w strategii ORLEN2030 – powiedział prezes.

Litewska rafineria Orlen Maeiki, której operatorem jest polski koncern naftowy Orlen, będzie zamknięta przez prawie dwa miesiące od 7 maja, poinformował BNS.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.