W stolicy Dzukii odbywają się tradycyjne zawody kajak polo

Kęstas Dambrauskas

W sobotę i niedzielę na pływalni miasta Alytus odbyły się międzynarodowe zawody kajak polo „Dzūkijas taure 2023”.

W tradycyjnej rywalizacji wzięły udział drużyny z Polski, Finlandii, Czech i Litwy. Zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. W pierwszej lidze – mężczyźni, w drugiej – młodzież do 17 lat i kobiety, w trzeciej – dzieci do 14 lat.

W grupie dziecięcej rywalizowali sportowcy z Alytusa, Dyneburga, Warszawy i Pragi. Mali kajakarze z Pragi dali z siebie wszystko. W fazie grupowej wygrali wszystkie swoje mecze. W finale zwyciężyli jego rówieśnicy z Daugai. Trzecie miejsce zajęła drużyna Alytus SRC I. W walce o trzecie miejsce pokonała drużynę Alytus SRC II.

W tych zawodach doświadczenie zdobywali młodzi sportowcy z Alytusa i Daugai. Wyjście na boisko i rywalizacja z zagranicznymi zawodnikami było dla nich dużym wyzwaniem.

W grupie U-17 i młodzieży kobiet wzięły udział cztery drużyny. Wspólna drużyna Alytus SRC-„Daugai” rywalizację grupową rozegrała falami.

Alytiskai poniósł porażkę w pierwszym meczu z drużyną z Kalisza. W drugim meczu zwyciężył z rówieśnikami z Katowic. A w kolejnym meczu ponieśli porażkę z fińskimi kajakarzami. Alytis zajęła trzecie miejsce w grupie.

W półfinale nasi sportowcy spotkali się ze swoimi fińskimi rówieśnikami. Finowie wygrali pierwszą połowę 1:0 i wydawało się, że historia meczów grupowych się powtórzy. Alytis nie zamierzał się jednak poddać i drugą połowę wygrał 3:1. Ostateczny wynik to 3:2

W finale nasi zawodnicy spotkali się z liderami grup z Kalisza. Alytis mecz finałowy rozpoczął od utraty gola, jednak zimny prysznic zmobilizował naszych zawodników i Alytis strzelił trzy gole i wygrał pierwszą połowę 2:3.

W drugiej połowie podopieczni Alytis grali pewnie – finałowy mecz wygrali 7:3 i wywalczyli pierwsze miejsce w turnieju. W drużynie grali Rojus Tupikas, Samanta Dirsytė, Gabrielė Čepulytė, Nojus Sukackas, Edvardas Dirsė, Justas Serkovs i Vakaris Sukackas. Trenerem jest Rimas Sukackas.

W najsilniejszej grupie mężczyzn toczyły się zacięte walki. Pierwszego dnia drużyny rozegrały mecze grupowe.

SRC „Alytus” pomyślnie rozpoczęło zawody. Alytis odniósł cztery zwycięstwa i zajął pierwsze miejsce w grupie.

Następnego dnia w pierwszym półfinale spotkały się drużyny z Alytusa i Kaniowa. W zaciętym meczu intryga trwała do ostatniego gwizdka sędziego, jednak szczęście poszło w ślady polskich zawodników, którzy po zaciętym meczu odnieśli zwycięstwo 7:6 i dotarli do finału.

W drugim półfinale warszawski kajakarze zmierzyli się z fińskimi rywalami. Polscy lekkoatleci rozpoczęli mecz bardzo skoncentrowani, strzelili pierwszego gola, pewnie kontrolowali mecz aż do końcowego gwizdka sędziego i zwyciężyli 9:3 i wywalczyli sobie prawo do gry w finale.

O brązowe medale drużyna Alytis spotkała się z reprezentacją Finlandii. Po emocjonującym meczu po pierwszej połowie było 3:3. Na początku drugiej połowy fińscy sportowcy strzelili dwa gole i powiększyli prowadzenie, jednak zespół Alytiego nie był gotowy na składanie broni i pod koniec połowy zmniejszyli wynik do jednego gola.

Jednak szczęście poszło za fińskimi kajakarzami i zajęli trzecie miejsce.

Kajakarze z Olity zajęli czwarte miejsce. W finale zagrały drużyny z Kaniowa i Warszawy. Zacięty mecz, który zakończył się remisem. W dogrywce szczęście towarzyszyło zawodnikom Kaniowa, to oni strzelili pierwszego gola i zdobyli pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęli warszawscy kajakarze.

Najbardziej produktywnym zawodnikiem turnieju został Karolis Latauskas z drużyny Aly.

Kapitan drużyny K. Latauskas, Vilius Rasimavičius, Vytenis Licus, Nojus Serkovas, Marius Čekanauskas i Džiugas Dumbliauskas grali w drużynie Alytus SRC. Zespół jest bardzo młody i choć grał bez bramkarza Mindaugasa Diksy, który obecnie służy w armii litewskiej, to zespół prowadzony przez doświadczonych zawodników Karolisa, Viliausa i Vytenisa spisał się bardzo dobrze – zajęła w turnieju czwarte miejsce. Była to bardzo dobra lekcja dla młodzieży na tym poziomie rywalizacji, z czego cieszyli się trenerzy drużyny Kęstutis Dambrauskas i R. Sukackas.

Zwycięzcy drużyn i zdobywcy nagród otrzymali puchary, zawodnicy medale i nagrody osobiste.

Chcielibyśmy podziękować naszym sponsorom: gminie Alytus, litewsko-węgierskiemu UAB „Braca sport”, polskiej firmie „Tedi sport”, firmie „Hummel”, ośrodku rekreacyjnemu „Nojaus laivas”, sponsorom informacji Alytus nauskienos, Alytus laikas, sportas24.lt, Sportas.lt, twarz Dzūkiji, dla radia FM99, Dzūkijas TV.