Warszawa zaskoczyła amerykańskich urzędników ofertą przeniesienia polskich samolotów produkcji sowieckiej do amerykańskiej bazy lotniczej w Ramson w Niemczech.
Zgodnie z proponowanym schematem samoloty te mogłyby następnie zostać przeniesione na Ukrainę, a Polskie Siły Powietrzne miałyby w zamian otrzymać amerykański myśliwiec F-16.
Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że plan lotów samolotami przekazanymi Stanom Zjednoczonym z bazy USA i NATO „w przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, która jest kwestionowana przez Rosję, budzi poważne obawy dla całego sojuszu NATO”.
„Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi naszymi sojusznikami z NATO w tej sprawie i złożonych wyzwaniach logistycznych, jakie ona stwarza, ale nie wierzymy, że propozycja Polski jest realna” – powiedział Kirby w oświadczeniu.
„Po prostu nie wiemy, czy jest ku temu solidne uzasadnienie” – dodał.
Kirby zwrócił również uwagę, że Waszyngton jest zdania, że „decyzja o tym, czy polskie samoloty mogą zostać przeniesione na Ukrainę, powinna ostatecznie zostać podjęta przez polski rząd”.
Ukraina wielokrotnie wzywała swoich zachodnich partnerów do wyposażenia jej w samoloty wojskowe, aby Kijów mógł lepiej wytrzymać rosyjską inwazję wojskową na dużą skalę. Taki krok jest jednak uważany za niezwykle ryzykowny – członkowie NATO nie chcą, aby Moskwa uznała ich za strony konfliktu.
Ukraińskie Siły Powietrzne mają przestarzałe myśliwce MiG-29 i Su-27, a także odrzutowce szturmowe Su-25. Samoloty tego typu są jedynymi, którymi ukraińscy piloci mogli latać od razu, bez dodatkowego szkolenia.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział podczas niedzielnej wizyty w Mołdawii, że Waszyngton „aktywnie” wyjaśnia ofertę Polski dotyczącą przekazania MiG-29 Ukrainie.
Jednak po tym, jak Polska ogłosiła tę propozycję we wtorek wieczorem, podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland powiedziała amerykańskim prawodawcom, że plan był nieoczekiwany dla Waszyngtonu.
„Byłem na spotkaniu, o którym musiałem usłyszeć tuż przed moim przybyciem (na spotkanie w Senacie), więc myślę, że naprawdę było niespodzianką, gdy jednego z polskich senatorów zapytano, czy urzędnicy Amerykanie uzgodnili wcześniej z nimi Polska zanim Warszawa ogłosiła swoje oświadczenie, V. Nuland odpowiedział: „Według mojej wiedzy nie”.
Kilka amerykańskich ustaw wzywało do przekazania samolotów Ukrainie, ale Nuland odmówił potwierdzenia, że Waszyngton popiera lub zachęca do wymiany proponowanej przez Warszawę.
„Będę nadal bardzo mocno podzielał pogląd tej komisji, że te samoloty powinny zostać przetransportowane na Ukrainę” – powiedziała senackiej Komisji Spraw Zagranicznych. „W tej sprawie należy wziąć pod uwagę wiele czynników, a poglądy sojuszników, a nawet członków administracji różnią się”.
Od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego Ukraina zdołała zachować znaczną część swojego lotnictwa. Jednak zarówno ukraińskie, jak i rosyjskie siły powietrzne poniosły znaczne straty i żadne z nich nie miało pełnej przewagi w powietrzu.
Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”