USA odrzucają ofertę Polski dotyczącą przekazania myśliwców

Warszawa zaskoczyła amerykańskich urzędników ofertą przeniesienia polskich samolotów produkcji sowieckiej do amerykańskiej bazy lotniczej w Ramson w Niemczech.

Zgodnie z proponowanym schematem samoloty te mogłyby następnie zostać przeniesione na Ukrainę, a Polskie Siły Powietrzne miałyby w zamian otrzymać amerykański myśliwiec F-16.

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że plan lotów samolotami przekazanymi Stanom Zjednoczonym z bazy USA i NATO „w przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, która jest kwestionowana przez Rosję, budzi poważne obawy dla całego sojuszu NATO”.

„Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi naszymi sojusznikami z NATO w tej sprawie i złożonych wyzwaniach logistycznych, jakie ona stwarza, ale nie wierzymy, że propozycja Polski jest realna” – powiedział Kirby w oświadczeniu.

„Po prostu nie wiemy, czy jest ku temu solidne uzasadnienie” – dodał.

Kirby zwrócił również uwagę, że Waszyngton jest zdania, że ​​„decyzja o tym, czy polskie samoloty mogą zostać przeniesione na Ukrainę, powinna ostatecznie zostać podjęta przez polski rząd”.

Ukraina wielokrotnie wzywała swoich zachodnich partnerów do wyposażenia jej w samoloty wojskowe, aby Kijów mógł lepiej wytrzymać rosyjską inwazję wojskową na dużą skalę. Taki krok jest jednak uważany za niezwykle ryzykowny – członkowie NATO nie chcą, aby Moskwa uznała ich za strony konfliktu.

Ukraińskie Siły Powietrzne mają przestarzałe myśliwce MiG-29 i Su-27, a także odrzutowce szturmowe Su-25. Samoloty tego typu są jedynymi, którymi ukraińscy piloci mogli latać od razu, bez dodatkowego szkolenia.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział podczas niedzielnej wizyty w Mołdawii, że Waszyngton „aktywnie” wyjaśnia ofertę Polski dotyczącą przekazania MiG-29 Ukrainie.

Jednak po tym, jak Polska ogłosiła tę propozycję we wtorek wieczorem, podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland powiedziała amerykańskim prawodawcom, że plan był nieoczekiwany dla Waszyngtonu.

„Byłem na spotkaniu, o którym musiałem usłyszeć tuż przed moim przybyciem (na spotkanie w Senacie), więc myślę, że naprawdę było niespodzianką, gdy jednego z polskich senatorów zapytano, czy urzędnicy Amerykanie uzgodnili wcześniej z nimi Polska zanim Warszawa ogłosiła swoje oświadczenie, V. Nuland odpowiedział: „Według mojej wiedzy nie”.

Kilka amerykańskich ustaw wzywało do przekazania samolotów Ukrainie, ale Nuland odmówił potwierdzenia, że ​​Waszyngton popiera lub zachęca do wymiany proponowanej przez Warszawę.

„Będę nadal bardzo mocno podzielał pogląd tej komisji, że te samoloty powinny zostać przetransportowane na Ukrainę” – powiedziała senackiej Komisji Spraw Zagranicznych. „W tej sprawie należy wziąć pod uwagę wiele czynników, a poglądy sojuszników, a nawet członków administracji różnią się”.

Od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego Ukraina zdołała zachować znaczną część swojego lotnictwa. Jednak zarówno ukraińskie, jak i rosyjskie siły powietrzne poniosły znaczne straty i żadne z nich nie miało pełnej przewagi w powietrzu.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.