Šimonytė odwiedzi Polskę w celu omówienia wsparcia dla Ukrainy

Konferencja prasowa zgromadziła premier Ingridę Šimonytė i publiczność, przewodniczącą Litewskiego Czerwonego Krzyża Kristinę Meidė oraz Edmundasa Jakilaitisa, jednego z inicjatorów centrum koordynacyjnego wolontariatu „Silni Razem”.

Premier Ingrida Šimonytė zapowiedziała, że ​​w poniedziałek pojedzie do Warszawy, aby omówić wsparcie dla Ukrainy z premierem Polski Mateuszem Morawieckim. Premier Ukrainy Denys Szmyhal będzie również uczestniczył w spotkaniu zdalnie.

„Miało się odbyć trójstronne spotkanie premierów Trójkąta Lubelskiego, do trójkąta należą osoby z odpowiednich instytucji Litwy, Polski i Ukrainy, w tym przypadku nasz kolega Denys Szmyhalis nie będzie mógł uczestniczyć fizycznie, ale dołączy zdalnie” – powiedział Šimonytė na niedzielnej konferencji prasowej.

„Będziemy fizycznie z premierem Morawieckim, aby omówić kwestie wsparcia dla Ukrainy i tego, co możemy zrobić przede wszystkim, ale także reszty społeczności międzynarodowej, aby zrobić więcej, aby pomóc wszystkim na Ukrainie w tym czasie.” powiedział.

Zdaniem premiera, w ciągu ostatniego tygodnia gwałtownie wzrosła liczba uchodźców wojennych z Ukrainy, co doprowadziło do wzrostu pracy i procesów, które należy przyspieszyć, takich jak procesy migracyjne lub krajowe, znalezienie mieszkania lub zapewnienie innych potrzeby.

Od rozpoczęcia inwazji wojskowej 24 lutego z Ukrainy uciekło już 2,5 mln osób. Kolejne 2 miliony ludzi zostało wewnętrznie przesiedlonych przez wojnę. ludności, ogłosiła w piątek Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.