USA: decyzja Polski w sprawie myśliwców zaskakuje Waszyngton

„Byłam na spotkaniu, na którym musiałam o tym usłyszeć tuż przed przyjazdem (na spotkanie w Senacie), więc myślę, że był to naprawdę nieoczekiwany krok dla Polaków” – powiedziała USA Victoria. Państwo do spraw politycznych. prawodawcy.

Zapytany przez jednego z senatorów, czy urzędnicy amerykańscy uzgodnili wcześniej z Polską, zanim Warszawa opublikowała swój raport, Nuland odpowiedziała: „Według mojej wiedzy nie”.

Polskie MSZ cytowało wcześniej ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Rau, który powiedział, że po konsultacjach z prezydentem Andrzejem Dudą zdecydowano, że wszystkie myśliwce będące w posiadaniu Polski zostaną „natychmiast i bez zarzutów” przekazane rządowi. . Z siedzibą w Niemczech.

Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych o dostarczenie jej używanych myśliwców o pojemności mniej więcej takiej samej jak MiG-29 – czytamy w raporcie.

Wskazuje również, że „Polska jest gotowa niezwłocznie ustalić warunki zakupu tych samolotów”.

Polski rząd wezwał także innych sojuszników NATO z myśliwcami MiG-29, aby poszli w jego ślady.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ostatnich dniach wezwał swoich zachodnich partnerów, aby przekazali jego krajowi myśliwce dla ukraińskich pilotów, aby mogli je kontrolować, gdy Rosja nasila naloty.

Kraje zachodnie wysyłały mieszane sygnały w tych kwestiach, obawiając się, że takie posunięcie mogłoby doprowadzić do eskalacji konfliktu i wciągnąć w niego NATO.

Polska telewizja informacyjna TVN24 zacytowała premiera Mateusza Moraweckiego, który ponownie podkreślił we wtorek, że Polska nie jest krajem w stanie wojny z Ukrainą.

„Zawsze podkreślaliśmy, że Polska nie jest częścią tej wojny, NATO nie jest częścią tej wojny, więc każda decyzja o dostarczeniu broni ofensywnej musi być podjęta przez Sojusz jako całość jednogłośnie. Dlatego jesteśmy gotowi przekazać całą naszą floty myśliwców do bazy Ramstein, ale sami nie jesteśmy gotowi do podjęcia działań, ponieważ, jak powiedziałem, nie jesteśmy stroną tej wojny” – powiedział Morweck na wspólnej konferencji prasowej z premierem Norwegii Jonasem Gahru Store.

Niektórzy w Waszyngtonie obawiają się, że przekazanie myśliwców Kijowowi może wystarczyć do wywołania konfrontacji amerykańsko-moskiewskiej, nawet jeśli nie zmieniłoby to znacząco układu sił w ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

Pomimo wezwań do większego zaangażowania Zachodu, zwłaszcza gdy publikowane są coraz bardziej szokujące obrazy wojny, ukazujące cierpienie ludności cywilnej, amerykańscy przywódcy starali się ostrożnie balansować, aby nie wywołać konfliktu między mocarstwami nuklearnymi.

Liczą oni na zwiększenie presji na Kreml sankcjami, które ostatecznie zmusiłyby rosyjskiego prezydenta Władimira Putina do wniosku, że kontynuowanie wojny będzie bardziej kosztowne niż wycofanie się.

Będzie to jednak wymagało utrzymania otwartych kanałów dyplomatycznych, aby dać przywódcy Kremla „krok w tył”.

„Należy wziąć pod uwagę wiele czynników”

Ale podczas gdy sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w weekend, że kwestia dostaw samolotów na Ukrainę jest aktywnie dyskutowana, Nuland odmówił współpracy z Waszyngtonem w celu wspierania lub ułatwiania handlu z Polską.

„Będę nadal mieć bardzo mocny wspólny pogląd z tej komisji, że te samoloty powinny lecieć na Ukrainę” – powiedziała senackiej Komisji Spraw Zagranicznych.

„W tym przypadku należy wziąć pod uwagę wiele czynników, a poglądy sojuszników, a nawet członków administracji różnią się” – powiedział Nuland.

Kilku senatorów powiedziało mu, że pilne loty samolotami na Ukrainę są bardzo ważne.

„Chcielibyśmy, żeby te samoloty nie były tu wczoraj” – powiedział senator Ben Cardin.

„Więc jeśli są jakieś opóźnienia w wykonaniu tego z powodu dodatkowych przeszkód biurokratycznych, myślę, że chcemy o tym wiedzieć” – dodał.

Nuland powiedział, że dla Polski, która graniczy z Ukrainą, bardzo ważne jest, aby w krótkim okresie „skorzystać z pełnego bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej NATO”.

Ponieważ Polska jest blisko kraju rozdartego wojną, Stany Zjednoczone „rozważają również rozmieszczenie kilku baterii Patriot (pocisków rakietowych) w Polsce” – powiedziała.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.