Uruchomienie strategicznie ważnego połączenia gazowego między Litwą a Polską

Gazociąg w Polsce. Fot. Janek Skarżyński (AFP/Scanpix)

W niedzielę ruszy jeden z najważniejszych projektów strategicznych ostatniej dekady na Litwie o długości ponad 500 km. Główny gazociąg Euro Value (GIPL) między Litwą a Polską.

Prezydent Gitanas Nausda powitał w piątek na Twitterze, że Litwa będzie dostarczać Polsce gaz nowym gazociągiem, dla którego Rosja w tym tygodniu odcięła dostawy gazociągiem.

Naszą odpowiedzią na energię Kremla jest jeszcze większa jedność i współpraca. Litwa w maju rozbudowuje swój terminal LNG, aby zaopatrywać Polskę w gaz ziemny – poinformował szef państwa.

W maju polski koncern naftowo-gazowy PGNiG dostarczy pierwszą dostawę LNG przez terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie, który nowym gazociągiem dotrze do Polski.

Minister energetyki Dainius Kreivys powiedział, że gazociąg da Litwie większą elastyczność w dostawach gazu i reagowaniu na zmiany cen na światowych giełdach gazu, a ponadto otworzy więcej możliwości dla terminalu LNG w Kłajpedzie, a w przyszłości będzie nadawał się do przesyłu wodoru .

Laura Ebekien, szef komunikacji operatora systemu przesyłowego gazu ziemnego Amber Grid, zapewniła BNS, że gazociąg jest gotowy do uruchomienia w niedzielę.

Rurociąg ukończony na Litwie na początku tego roku połączy rynki gazowe Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii z Unią Europejską. Jego łączna długość wynosi 508 km, z czego 165 km to budowa na Litwie i 343 km w Polsce.

30 września, do końca roku gazowego, stała przepustowość gazociągu wyniesie 230 tys. metrów sześciennych na godzinę, czyli 2,6 GWh. metrów sześciennych rocznie, czyli 22,5 TWh.

Projekt GIPL został zrealizowany przez Amber Grid we współpracy z polskim operatorem gazowego systemu przesyłowego Gaz-System. Rury stalowe do gazociągu na Litwie około 26,4 mln. EUR (bez VAT) zarówno polskiej firmy Izostal, jak i 80 mln madaug. Budynek wybudowała firma Alvora wraz z budową rurociągu iauli.

Po tym, jak Litwa, Polska i Komisja Europejska podpisały w październiku 2015 r. porozumienie o finansowaniu GIPL, Jean-Claude Juncker, ówczesny szef Komisji Europejskiej, nazwał to historycznym momentem, jego zdaniem była to największa tak duża inwestycja w historii UE.

W tym czasie litewska prezydent Dalia Grybauskait powiedziała, że ​​jest to kluczowy krok w tworzeniu unii energetycznej w UE.

W ramach umowy Amber Grid and Gas-System z 2015 r. z Agencją Wykonawczą ds. Sieci i Innowacji UE (INEA), która została skorygowana na początku 2017 r., na projekt przeznaczono do 295 mln euro. Pomoc UE ​​w wysokości 55 mln euro dla Litwy na roboty budowlane. 240 mln euro dla Polski. EUR.

Oficjalna ceremonia otwarcia rurociągu odbędzie się 5 maja.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *