Ukraina rozmawia z Polską w sprawie importu gazu ziemnego
Terminal gazu ziemnego w Svinouisce. Fot. Cezary Aszkielowicz (Reuters/Scanpix)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Polski Mateusz Morawiecki omówili możliwości importu ukraińskiego gazu przez polskie terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz perspektywy zwiększenia przepustowości dwustronnych połączeń gazowych – powiedział prezydent Ukrainy.

V. Zelensky i M. Morawieckis zauważyli podobne zagrożenia bezpieczeństwa, jakie stwarza projekt Nord Stream 2 na Ukrainie iw Polsce. Według raportu kraje zgodziły się co do potrzeby lepszego dostępu do gazociągu, co zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy i Ukrainy.

Zapowiada się również, że państwa zgodziły się na uruchomienie realizacji projektów rozwoju dwustronnych zdolności przesyłowych gazowych połączeń międzysystemowych, aby stać się ważnym źródłem finansowania projektów infrastrukturalnych.

Polskie radio podało tymczasem, że kontrolowane przez państwo PGNiG dostarczy amerykańskiego dostawcę LNG do ukraińskiej firmy ERU Trading, który zostanie dostarczony do terminalu w Świnoujściu jeszcze w tym miesiącu, a gaz będzie pompowany do granicy z Ukrainą.

Pavel Majevsky, dyrektor PGNiG, powiedział, że ERU Trading jest strategicznym partnerem tej polskiej firmy na Ukrainie.

Będzie to druga wysyłka amerykańskiego LNG na Ukrainę przez Polskę (pierwsza miała miejsce w listopadzie 2019 r.).

Ukraina nie kupowała gazu ziemnego bezpośrednio z Rosji od listopada 2015 r., zaspokajając popyt krajowy i import do Europy.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.