Ukierunkowany na USA rosyjski technik, objęty sankcjami największy producent chipów

Kreml. Zdjęcie autorstwa Naglio Navako (V)

Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek sankcje wobec kilku rosyjskich firm technologicznych, w tym największego producenta chipów w kraju, wciąż nakładającego sankcje gospodarcze na inwazję Moskwy na Ukrainę.

Według amerykańskiego Departamentu IDA sankcje te są częścią jego wysiłków wymierzonych w sieci i technologie Kremla w celu obejścia wymiany wojskowej w Federacji Rosyjskiej.

Mikron, największy producent i eksporter mikroelektroniki w Rosji, ma od 21 podmiotów prawnych do 13 osób fizycznych, którym grozi sankcjami, w tym zamrożeniem wszystkich aktywów podlegających jurysdykcji USA.

Rosja nie tylko nadal podważa suwerenność Ukrainy swoją niesprowokowaną agresją, ale także nasiliła ataki uderzając w ośrodki cywilne i mieszkalne, powiedziała sekretarz stanu Janet Yellen.

Dodał, że będziemy nadal wdrażać sankcje wojenne Putina ze wszystkich stron, aż do zakończenia niepotrzebnej cichej wojny.

Objęty sankcjami podmiot zajmuje się również oprogramowaniem i technologiami komunikacyjnymi Vektor, producentem superkomputerów z platformą T, oraz Państwowym Instytutem Badań Elektroniki Molekularnej (NIIME), poinformował Departament Ido w oświadczeniu.

Wszystkie aktywa osób fizycznych i korporacji w Stanach Zjednoczonych zostaną zajęte i muszą zostać zgłoszone rządowi USA.

Sankcje zostaną nałożone m.in. na moskiewską firmę Serniya Engineering. Departament IDA powiedział, że odegrał kluczową rolę w wysiłkach Rosji zmierzających do uniknięcia sankcji poprzez ukrywanie niezwykle ważnych użytkowników końcowych zachodniej technologii, takich jak rosyjska żywność i usługi wojskowe.

na osobę związaną z Sernią nałożono szereg sankcji.

Kreml stara się ograniczyć wpływ bezprecedensowych działań na rosyjską gospodarkę, ponieważ Zachód uderza w wiele sektorów sankcjami i dobrowolnymi inicjatywami prywatnymi, od rezerw banku centralnego po makrele z fast foodów McDonald’s.

Ponad miesiąc po rozpoczęciu inwazji 24 lutego Moskwa poniosła ciężkie straty wojskowe, ale jej postęp w ofensywie był stosunkowo skromny.

Jednak analitycy twierdzą, że pewne czynniki, w tym sezonowe zmiany, a nawet zbliżająca się wiosenna fala rosyjskiego wojska, mogą skłonić Putina do kontynuowania operacji przez wiele miesięcy.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.