Stany Zjednoczone przeznaczą do 300 mln euro na inicjatywę Trójmorza. USD na rozwój infrastruktury i energetyki

Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda na szczycie Trzech Inicjatyw Morskich. Zdjęcie Ints Kalnins (Reuters/Scanpix)

„Zakłócone połączenia wschód-zachód lub korytarze transportowe wschód-zachód zostałyby zastąpione wysoce wydajnymi połączeniami południe-północ”, powiedział Nausėda podczas szczytu Three Maritime Initiatives (3SI) w Rydze. Stany Zjednoczone ogłosiły również na forum około 300 milionów dolarów. Wsparcie finansowe w USD dla inicjatywy 3SI.

Aktualizacje w całym tekście.

Zwracając się do uczestników szczytu 3SI, prezydent Litwy podkreślił również, że obecne niepokoje związane z tranzytem towarów do Kaliningradu nie mają dla Litwy ukrytych celów.

„To nie są sankcje narodowe, to jest wdrożenie sankcji unijnych. Nic dziwnego, że Rosja zareagowała nerwowo. Jednak w tych działaniach nie ma innego celu niż wdrożenie sankcji unijnych” – powiedział prezydent.

Prezydenta poparł również wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby wesprzeć Ukrainę, dlatego UE nakłada sankcje na Rosję, aby powstrzymać jej agresję. Również w tym przypadku UE nałożyła sankcje na tranzyt towarów do Kaliningradu i każdy członek UE musi się do nich zastosować ”, powiedział V. Dombrovskis.

Konferencja podkreśliła również potrzebę wzmocnienia niezależności energetycznej krajów europejskich i zerwania więzi z Rosją.

„Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie współpracy gospodarczej między trzema regionami morskimi poprzez bliższe połączenia transportowe, energetyczne i cyfrowe. W tym roku naszym głównym celem jest promowanie połączeń energetycznych, aby kraje uniezależniły się od rosyjskiej energii „- powiedział V. Dombrovskis.

Według niego ważne jest, aby kraje wykorzystywały istniejące fundusze pomocowe UE w sposób skoordynowany i efektywny.

Skup się na Ukrainie

Według G. Nausėdy kraje uczestniczące w forum 3SI muszą nadal wspierać Ukrainę – militarną, gospodarczą, dyplomatyczną, humanitarną. Jest też zdecydowanym zwolennikiem wniosku Ukrainy o członkostwo w UE. Prezydent wezwał kierownictwo 3SI do zdecydowanego poparcia ukraińskich aspiracji do członkostwa w UE, a także do otwarcia drzwi dla udziału Ukrainy w formacie 3SI.

„Wyzwania stojące przed regionem są wspólne, więc będziemy w stanie je przezwyciężyć znacznie skuteczniej dzięki ścisłej współpracy.” Format 3SI stanowi do tego doskonałą platformę, obejmującą również partnerów strategicznych – Niemcy, Stany Zjednoczone i Europę. Komisji, aw przyszłości mam nadzieję, Ukrainie – powiedział prezydent.

W poniedziałek takie życzenie wyraził również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Powinniśmy być zaangażowani w Inicjatywę Trójmorza. Nasz kraj nie powinien pozostać w tyle. Znajdźmy sposób, aby Ukraina dołączyła do tej inicjatywy”, powiedział Zełenski w filmie. Ukraina, że ​​wszystkie nasze kraje mogą w pełni wykorzystać swój potencjał.

Uczestnicy Forum podkreślali również potrzebę znalezienia sposobów transportu zboża na Ukrainę, gdyż pogłębia to kryzys żywnościowy na świecie.

Zapytany o szanse Polski na stanie się korytarzem transportu zboża, prezydent Andrzej Duda odpowiedział niewiele.

„Wszystko jest możliwe, ale pytanie brzmi, ile to będzie kosztować” – powiedział Duda.

Wzmocnienie relacji transatlantyckich

Litewski przywódca podkreślił także wagę współpracy transatlantyckiej dla krajów 3SI i powiedział, że widzi wiele niewykorzystanych możliwości zaangażowania USA we współpracę regionalną i wezwał do uruchomienia projektów wspólnych projektów infrastrukturalnych ze Stanami Zjednoczonymi.

Przywódcy państw 3SI biorących udział w spotkaniu wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili poparcie dla akcesji Ukrainy do UE, potwierdzając zaangażowanie we współpracę przy realizacji strategicznych projektów infrastrukturalnych, w tym Ukrainy, a także intensywną rozbudowę współpracy transatlantyckiej.

W tym celu Stany Zjednoczone zapowiedziały na forum, że wniosą wkład finansowy do inicjatywy 3SI.

Scott Nathan, szef American International Development Finance Corporation, powiedział, że Stany Zjednoczone zapewnią 3SI 300 milionów dolarów. zł.

„Inwestycja ta skupi się na infrastrukturze energetycznej krajów. Ale także na projektach związanych z infrastrukturą transportową i cyfryzacją. Bardziej szczegółowe warunki określimy później” – powiedział Nathan.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.