Sąd: Ryanair musi zapłacić byłym pracownikom na Litwie 600 000 euro

Irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair muszą zapłacić ponad 600 tys. za dziesięciu byłych pracowników na Litwie z powodu bezprawnego zwolnienia. EUR, orzekł Sąd Okręgowy w Kownie.

Decyzja zapadła po tym, jak Sąd Rejonowy w Kownie rozpatrzył sprawę na podstawie skargi zwolnionych pracowników przeciwko spółkom zależnym Ryanair – Ryanair Designed Activity Company of Ireland i Ryanair Sun of Poland.

Vaiva Milkeraitienė, asystentka prezesa sądu ds. mediów i public relations, potwierdziła BNS, że wszyscy powodowie byli mieszkańcami Litwy.

Według protokołu sądowego pracownicy zostali zwolnieni w czerwcu 2020 r. z inicjatywy pracodawcy, kiedy ich funkcje stały się zbędne. Skarżący twierdzili, że zostali bezprawnie zwolnieni, ponieważ powinni byli zostać przeniesieni do pracy w polskiej spółce na tych samych warunkach po przeniesieniu spółki.

Spółka irlandzka uznała, że ​​przeniesienie przedsiębiorstwa nie miało miejsca, a skarżący zostali zwolnieni za poważne naruszenie dyscypliny pracy i nie zgłosili się do pracy po przeniesieniu na lotnisko Stansted. Pracownicy mówią, że nie zgodzili się na przeniesienie do pracy w Londynie.

Sąd uwzględnił pozew w części, zdaniem sędziów nastąpiło przeniesienie przedsiębiorstwa, a pracownicy zostali zwolnieni bez winy z ich strony z naruszeniem kodeksu pracy.

W przypadku uznania, że ​​nastąpiło przeniesienie części wartości firmy, zastosowanie ma solidarna odpowiedzialność pozwanych.

„W przypadku stwierdzenia przeniesienia części przedsiębiorstwa obowiązuje solidarna odpowiedzialność pozwanych (spółki irlandzkie i polskie – BNS)” – czytamy w raporcie.

Byli pracownicy otrzymali maksymalne odszkodowania za przymusowe nieobecności, odprawy i urlopy – łączna kwota przyznanych świadczeń przekracza 600 000 LTL. Ponadto każdy z nich otrzyma 200 euro odszkodowania za szkody niemajątkowe, chociaż każdy z nich zażądał 3000 euro. euro.

Sąd oddalił jednak powództwo powodów o ukaranie za zwłokę jako bezzasadne.

Ryanair zwrócił się o rozpatrzenie sprawy zgodnie z prawem irlandzkim, zgodnie z umowami o pracę, ale sąd w Kownie uznał, że pracownicy byli chronieni na podstawie korzystniejszych przepisów obowiązujących w miejscu, w którym zwykle wykonywana jest praca, w w tym przypadku Litwa.

Należy zauważyć, że przy zawieraniu umów pracownicy musieli mieszkać w ciągu godziny od lotniska w Kownie, osiedlili się lub mieszkali na Litwie przez wiele lat, mieli tam rodziny i dzieci nieletnie.

Decyzja sądu z 29 marca nadal podlega apelacji.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *