S. Gandžumian i naukowcy zajmujący się technologią włókienniczą stworzyli kolekcję odzieży z materiałów samodegradowalnych | Życie

„Naszym celem jest ograniczenie stosowania włókien syntetycznych, takich jak poliester, poliamid, elastan, które nie ulegają biodegradacji, a recykling ich mieszanek z innymi włóknami jest niezwykle trudny i skutkuje zanieczyszczeniem planety przez stulecia” – mówi dr Aušra Abraitiene .

Zdjęcie: Domantas Jakaitis/Aušra Abraitienė

– Jako naturalną alternatywę wybraliśmy biodegradowalny polilaktyd, wełnę, włókna konopne i ich kombinacje, które charakteryzują się dobrymi właściwościami komfortowymi, funkcjonalnymi i estetycznymi. Co ważniejsze, przyczynimy się do stworzenia zrównoważonego środowiska, ponieważ pod koniec życia włókien można je poddać biodegradacji lub poddać recyklingowi w nowe produkty”.

Prototypy stworzone z tych innowacyjnych materiałów zostały po raz pierwszy przetestowane w jego pracy przez S. Gandžumian, projektanta mody, który ceni sobie wartości zrównoważonego rozwoju i stara się popularyzować i poszerzać ofertę zrównoważonych produktów modowych:

„I choć od początku swojej twórczej drogi tworzę ubrania trwałe i ponadczasowe, używając wyłącznie wysokiej jakości materiałów o długim cyklu życia, zawsze zależało mi na osiągnięciu maksymalnego efektu w zakresie trwałości.” Wspólnie z naukowcami z działu technologii tekstyliów szukaliśmy najlepszych rozwiązań, połączeń włókien naturalnych i oto mamy pierwsze owoce naszej wspólnej pracy w postaci zrównoważonej odzieży rekreacyjnej.”

Projektant przyznał, że nawiązana współpraca biznesowo-naukowa jest dla niego niezwykle interesująca nie tylko z kreatywnego punktu widzenia, ale także od strony oddziaływania na środowisko:

„Materiały, których używamy, są ekologiczne, np. polilaktyd jest doskonałym zamiennikiem poliestru, jedynego włókna syntetycznego produkowanego przemysłowo z szybko odnawialnych źródeł naturalnych – upraw kukurydzy, a nie ropy naftowej, nie powoduje alergii, nie elektryzuje się i szybko wysycha”.

Zdjęcie do akt osobowych/Odzież wykonana z materiałów rozkładających się w naturze

Zdjęcie do akt osobowych/Odzież wykonana z materiałów rozkładających się w naturze

A naturalne włókno konopne jest najbardziej przyjaznym dla środowiska włóknem biodegradowalnym, które do uprawy nie wymaga stosowania herbicydów ani pestycydów, zużywa dwa razy więcej wody niż bawełna, nie wymaga płodozmianu, a same uprawy konopi skutecznie ograniczają emisję CO2 do atmosfery.

Kolekcję stworzoną przez S. Gandžumianos wyróżnia również to, że każdy element garderoby jest oznaczony etykietą opowiadającą o pochodzeniu produktu, którą można zeskanować, aby zobaczyć same tkaniny, gdzie została wykonana nić pochodzenia i co certyfikaty zrównoważonego rozwoju posiadają wszyscy producenci zaangażowani w cały proces rozwoju produktu.

Fot. Domantas Jakaitis/Prezentacja kolekcji odzieży wykonanej z materiałów, które samoistnie rozkładają się w naturze

Fot. Domantas Jakaitis/Prezentacja kolekcji odzieży wykonanej z materiałów, które samoistnie rozkładają się w naturze

„Przejrzystość i otwartość to jedyne sposoby na wykazanie, czy produkt jest rzeczywiście zrównoważony lub czy polityka zrównoważonego rozwoju jest przestrzegana w całym łańcuchu produkcyjnym. W końcu więcej niż jedna osoba musiała widzieć odzież, która pozycjonuje się jako zrównoważona, nawet jeśli na przykład , surowiec pochodzenia biologicznego stanowi tylko część składu produktu, a ogólna mieszanka różnych włókien nie może być kompostowana ani poddawana recyklingowi bez rozbicia jej na osobne elementy, co jest prawie niemożliwe.

Dlatego, aby uniknąć znacznego stosowania znaków towarowych pranie zieloneprezentujemy nieodłączny atrybut kolekcji – metkę zapewniającą przejrzystość” – mówi Indrė Jakaitytė, manager firmy „PPM Consulting”, która stworzyła prototyp metki.

Fot. Domantas Jakaitis/Prezentacja kolekcji odzieży wykonanej z materiałów, które samoistnie rozkładają się w naturze

Fot. Domantas Jakaitis/Prezentacja kolekcji odzieży wykonanej z materiałów, które samoistnie rozkładają się w naturze

Należy pamiętać, że te wyjątkowe ubrania casualowe, tworzone w oparciu o synergię mody, biznesu i nauki oraz zasady eko-projektowania, będą produkowane wyłącznie na zamówienie, aby uniknąć nadprodukcji.

Projekt „Ekologiczna odzież rekreacyjna z włókien naturalnych i biodegradowalnych, w oparciu o zasady gospodarki o obiegu zamkniętym” jest finansowany ze środków Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej w ramach działania 01.2.2- MITA-K-702 „Promocja komercjalizacji i internacjonalizacji wyników B+R”.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *