Rybacy podnoszący pirackie flagi | KaunoDiena.lt

Ciekawą formę protestu wybrali polscy i norwescy rybacy, którzy jakby za obopólną zgodą wywiesili pirackie flagi na swoich statkach.

Ostrzeżenie dla władz

Wywieszając pirackie flagi, polscy rybacy wyrażają protest przeciwko unijnym urzędnikom, którzy poważnie ograniczyli połowy na Morzu Bałtyckim, zwłaszcza we wschodniej części. W ten sposób zdają się podkreślać, że nie ufają stanowisku rządu, który ogranicza biznes.

Norwescy rybacy protestują przeciwko zaostrzonym wymogom raportowania połowów. Wyznaczono krótki termin, w którym rybacy wracający z połowów muszą złożyć sprawozdania władzom. Musi odnotować, kiedy poszedł na ryby i kiedy wrócił, ile ryb złowił i podać ich wagę.

Wcześniej tylko rybacy z dużych statków musieli składać deklaracje w Norwegii. Teraz każdy musi to zrobić.

Wywieszona piracka flaga jest jak symboliczny sygnał, że władze nie ufają rybakom i podejrzewają ich o rzeczy, które nie istnieją.

Dodatkowe wymagania znacznie komplikują pracę wędkarzy, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Z punktu widzenia władz takie działanie wydaje się słuszne, ponieważ w Norwegii, gdzie złowione ryby są ukrywane, nasiliły się przypadki nielegalnych połowów.

Wywieszona piracka flaga jest jak symboliczny sygnał, że władze nie ufają rybakom i podejrzewają ich o rzeczy, które nie istnieją.

Piracka tradycja

W proteście polscy i norwescy rybacy wywieszają flagę „Jolly Roger” – białą czaszkę i dwie skrzyżowane kości na czarnym tle – lub nowszą wersję flagi z dwoma skrzyżowanymi drzewcami.

W Europie i Ameryce ta flaga była uważana za flagę piracką. Jego celem jest zastraszanie, wywieranie silnego psychologicznego wpływu na załogi statków ściganych przez piratów.

Podnosząc Jolly Rogera, piraci dali jasno do zrozumienia, że ​​nie ma sensu stawiać oporu załodze ściganego statku. Było wiele przypadków, gdy załoga zwróciła statek piratom bez walki. Jeśli załoga myślała, że ​​stawia opór, piraci opuszczali Jolly Rogera i podnosili czerwoną flagę, wskazując, że są gotowi do przejęcia statku siłą.

We współczesnej wersji „Jolly Roger” można również interpretować jako psychologiczny wpływ rybaków na rząd, chociaż rybacy nie są piratami, a rząd nie jest nawiedzonym statkiem. „Jolly Roger” może oznaczać ostrzeżenie dla władz, by „wstały”, bo rybacy nie są zadowoleni z sytuacji dyktowanej przez władze.

Tradycja: Na amerykańskich samolotach bojowych „Jolly Roger” może zdobić skrzydła samolotu. Fot. Fr.Wikipedia.org.

Flaga została zaadaptowana na czas wojny

W historii XX wieku były inne zabiegi na „Jolly Roger”.

Kiedy okręty podwodne zaczęto rozwijać i wykorzystywać do celów wojskowych, Brytyjczycy byli szczególnie surowi w kwestii ich wyglądu. Kierowali się tradycją, że okręt wojenny powinien być otwarty i nie atakować jak zasadzka.

1901 Admirał Arthur Wilson z brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej oświadczył, że „okręty podwodne to haniebne, nieuczciwe i nieangielskie statki. Wszyscy członkowie załogi przechwyconych okrętów podwodnych mają być traktowani jak piraci i powieszeni”.

Jego słowa przetłumaczył niejako kapitan jednego z pierwszych brytyjskich okrętów podwodnych, HMS E9, Max Horton. On, na początku I wojny światowej, 13 września 1914 roku zatopił niemiecki lekki krążownik „SMS Hela” i nakazał wywieszenie na jego pokładzie flagi „Jolly Roger”.

W ten sposób ta flaga stała się symbolem sukcesu floty podwodnej. Po zatopieniu wrogiego statku „Jolly Roger” już w drugiej wojnie światowej zaczęto go podnosić nie tylko w brytyjskich okrętach podwodnych, ale także w australijskich okrętach podwodnych.

Znane są przypadki, gdy „Jolly Roger” został podniesiony na amerykańskich okrętach podwodnych. w 2002 roku 1 marca Amerykański okręt podwodny HMS Trafalgar wrócił do portu z podniesioną piracką banderą. Tradycja się przyjęła i na innych statkach zaczęto powiewać piracką flagę.

Informacja: Piracka flaga z tomahawkami obwieściła sukces statku i wrogów zabitych w bitwie. Fot. Fr.Wikipedia.org.

Na fladze zaczęto umieszczać symbole Tomahawk, wskazujące, ile wrogich statków zostało zniszczonych przez każdy statek.

W Stanach Zjednoczonych „Jolly Roger” kojarzony jest także z lotnictwem wojskowym. w 1943 r. w amerykańskiej bazie w Norfolk sformowano drugą eskadrę amerykańską, którą nazwano „Jolly Roger”. Nazwę tę zaproponował jej dowódca, John Thomas. W walce z Japończykami jego samolot wpadł do oceanu, ale J. Tomowi udało się uratować. Po tym sukcesie został „ochrzczony” piratem oceanicznym. Tak narodził się szwadron, który odniósł ogromne sukcesy w czasie wojny. Jego piloci zestrzelili 152 samoloty wroga podczas 76 lotów. W ten sposób Jolly Roger stał się symbolem marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Emblemat ten do dziś można zobaczyć na amerykańskich samolotach myśliwskich biorących udział w bitwach w różnych częściach świata.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *