Przywódcy Niemiec, Francji i Polski inaczej postrzegają wojnę na Ukrainie

Zdjęcie: Ebrahim Noroozi (AP Photo/Scanpix).

Przywódcy Niemiec, Francji i Polski spotkali się w piątek w Berlinie, aby omówić swoje wsparcie dla Ukrainy, będące wyrazem jedności i solidarności w obliczu najpilniejszych problemów świata. Ukraina skarży się na brak środków wojskowych, a w Rosji wybory, które z pewnością przedłużą kadencję prezydenta Władimira Putina.

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, Emmanuel Macron, prezydent Francji i Donald Tusk, polski premier, podejmują próbę ożywienia napiętych stosunków pod rządami poprzedniego polskiego rządu na szczycie „Trójkąta Weimarskiego” – trzech głównych mocarstw europejskich.

W piątek O. Scholz i E. Macron po raz pierwszy spotkali się prywatnie w Berlinie, po czym dołączył D. Tusk.

Polski premier wraz z kanclerzem Niemiec po prawej stronie i prezydentem Francji po lewej stronie odbierają przed budynkiem Kancelarii Federalnej odznaczenia wojskowe – tak w piątkowe popołudnie w Berlinie rozpoczął się szczyt „Trójkąta Weimarskiego”.

Czy symbolizuje to rosnące znaczenie Polski w Europie? Jest raczej wyrazem niezwykle niebezpiecznej sytuacji, w jakiej znalazła się wolna Europa – uważa polski portal informacyjny „rp.pl”.

We wspomnianej publikacji zauważono, że udział Prezesa Rady Ministrów w spotkaniach tego formatu ma charakter wyjątkowy: od momentu powstania „Trójkąta Weimarskiego” 33 lata temu kraj reprezentowany jest zawsze przez prezydenta.

Tym samym można to uznać za nowy krok w marginalizacji prezydenta w sprawach zagranicznych po decyzji Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego o odwołaniu bez jego zgody ponad pięćdziesięciu ambasadorów.

Ukraina ma nadzieję otrzymać więcej dostaw wojskowych od swoich zachodnich partnerów, ale na razie stoi przed większą i lepiej wyposażoną armią rosyjską, która wywiera silny nacisk na niektóre punkty frontu ukraińskiego.

Unia Europejska (UE) planuje udostępnić Ukrainie 1 milion. Ogień artyleryjski został znacznie zakłócony, a pomoc USA dla Ukrainy została odcięta z powodu nieporozumień politycznych.

We wtorek podczas spotkania w Waszyngtonie z prezydentem USA Joe Bidenem polski premier nie znalazł powodów do optymizmu co do zdolności Kongresu do przeznaczenia 60 miliardów dolarów w najbliższej przyszłości. Wsparcie dolara dla Ukrainy.

Pod naciskiem Trumpa to kluczowe wsparcie dla Ukrainy jest od października blokowane. Będąc jeszcze w Ameryce, D. Tusk ujawnił, że za trzy dni w Berlinie zwołany zostanie nadzwyczajny szczyt „Trójkąta Weimarskiego”. To oznaka szybkości, z jaką należy szukać alternatywy dla wsparcia amerykańskiego. Należy mieć nadzieję, że O. Scholz, jako gospodarz spotkania, jako pierwszy poinformuje świat o inicjatywie Berlina.

Polscy politolodzy zauważają, że E. Macron i O. Scholz bardzo odmiennie postrzegają wojnę na Ukrainie, ale ich zdaniem jest to przyczyną nie tylko paraliżu Kongresu Amerykańskiego, ale otwartego konfliktu o wybór strategii.

W obliczu wojny podzieliłby dwie największe potęgi Unii: Niemcy i Francję. W rozmowie z dziennikarzami TF1 i France 2 E. Macron po raz kolejny użył ostrych słów.

„Ta wojna stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Europy i Francji. Jeśli pozwolimy Ukrainie przegrać tę wojnę, Rosja niewątpliwie będzie stanowić zagrożenie dla Mołdawii, Rumunii i Polski” – powiedział Macron.

Zdaniem analityków O. Scholz tak jednak nie uważa. Kanclerz podobno szczególnie boi się tego, co nazywa „eskalacją” konfliktu z Rosją. Pomimo silnych nacisków odmówił wysłania na Ukrainę wyrzutni rakiet Taurus, ponieważ wymagałoby to obsługi ich przez żołnierzy niemieckich.

Szef niemieckiego rządu chce także ściśle koordynować swoją strategię wobec Ukrainy ze strategią Stanów Zjednoczonych, zaś Macron uważa, że ​​utworzenie niezależnej europejskiej obrony jest pilne ze względu na rosnące zagrożenie ze wschodu.

[{„title”:”Lenkijos ir Prancūzijos diplomatijos vadovai aptarė paramą Ukrainai”,”url”:”https://vz.lt/verslo-aplinka/2024/01/16/lenkijos-ir-prancuzijos-diplomatijos-vadovai-aptare-parama-ukrainai”,”category”:”ARTICLE”,”profiles”:[1057,1067,1633,2140]}][{„title”:”„Veimaro trikampio“ vadovai Berlyne aptars paramą Ukrainai”,”url”:”https://vz.lt/verslo-aplinka/2024/03/15/veimaro-trikampio-vadovai-berlyne-aptars-parama-ukrainai”,”category”:”ARTICLE”,”profiles”:[1057,1067,1633,2140]}. wzywa-NATO-do-zwiększenia-wydatków-obronnych”,”kategoria”:”ARTYKUŁ”,”profile”:[1057,1067,1633]},{„title”:”Przywódcy Niemiec, Francji i Polski będą szukać w Berlinie kompromisu w sprawie Ukrainy”,”url”:”https://vz.lt/verslo-aplinka/2024/03/13/vokietijos – prancuzijos- ir-polscy-przywódcy-w-Berlinie-będą-szukać-kompromisu-z-Ukrainą”,”kategoria”:”ARTYKUŁ”,”profile”:[1057,1067,1633]}]

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.