Problemy ukraińskie w Brukseli, zmiany rządowe w Polsce i inne ważne wiadomości dnia

Przegląd najważniejszych wiadomości z 11 grudnia na Litwie i na świecie.

G. Nausėda: Należy przyspieszyć projekt Rail Baltica

Krajom bałtyckim brakuje połączeń transportowych, dlatego konieczne jest przyspieszenie budowy linii kolejowych Rail Baltica – powiedział Prezydent Gitanas Nausėda. O tym, że infrastruktura komunikacyjna Litwy, Łotwy i Estonii nie jest dostatecznie rozwinięta, uwidoczniło się, gdy państwa te pomogły Ukrainie broniącej się przed rosyjską agresją w eksporcie zboża. „Nasze wysiłki na rzecz pomocy Ukrainie w eksporcie jej produktów rolnych pokazały, że krajom bałtyckim brakuje połączeń transportowych. Konieczne jest przyspieszenie realizacji projektu Rail Baltica” – powiedziała w poniedziałek w Tallinie G. Nausėda po spotkaniu prezydentów państw bałtyckich – stwierdził na konferencji prasowej. W swoim przemówieniu prezydent podkreślił także, że „szczególnie ważna” jest współpraca trzech krajów na rzecz rozwoju dużych projektów infrastrukturalnych w regionie.

Kolej Bałtycka

Wizualizacja Rail Baltica.

UE negocjuje członkostwo Ukrainy w bloku i jej wsparcie dla kraju pogrążonego w wojnie.

Jeśli przywódcy Unii Europejskiej (UE) nie osiągną w tym tygodniu porozumienia w sprawie dodatkowego wsparcia dla Ukrainy, rozwój Wspólnoty będzie miał konsekwencje globalne, powiedział minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis. Według niego w ciągu ostatnich dwóch lat od rozpoczęcia wojny na Ukrainie Europa i inni darczyńcy obiecali „wspierać Ukrainę tak bardzo, jak to konieczne”. „Wydaje się, że zbliżamy się do punktu, w którym widzimy granicę od „tak długo, jak to konieczne” do „tak długo, jak możemy się zgodzić”. A jeśli w tym tygodniu nie uda się osiągnąć porozumienia w praktycznie wszystkich najważniejszych kwestiach, poczynając od sankcji, rozwoju, pomocy finansowej i wojskowej, wydaje się, że byłby to sygnał dla Ukraińców, że niestety wybrana przez nas strategia nie zadziałała „- powiedział dziennikarzom G. Landsbergis w poniedziałek przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli.

Scanpix

G. Landsbergisa.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba przybył do Brukseli, aby wziąć udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE przed czwartkowym spotkaniem przywódców europejskich, aby podjąć decyzję o rozpoczęciu formalnych negocjacji z Ukrainą i innymi krajami kandydującymi.

W poniedziałek ostrzegł także przywódców UE, że brak rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Kijowem na tegotygodniowym szczycie będzie miał katastrofalne skutki. „Nie wyobrażam sobie” – powiedział reporterom w Brukseli D. Kuleba. „Nie chcę nawet rozmawiać o strasznych konsekwencjach, jeśli Rada nie podejmie tej decyzji”. Nadzieje Ukrainy na formalne negocjacje cieszą się szerokim poparciem Europy, która chce okazać solidarność z zaatakowanym przez Rosję krajem, jednak Węgry grożą w tym tygodniu zawetowaniem jakiejkolwiek decyzji.

W. Zełenski spotka się w Waszyngtonie z Republikanami w sprawie wsparcia dla Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uda się we wtorek do Waszyngtonu, aby spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem w obliczu sprzeciwu Republikanów wobec wspierania jego kraju w walce z rosyjską inwazją. Wizyta następuje w momencie, gdy pojawiają się obawy, że Ukrainie wkrótce zabraknie środków. We wtorek z przywódcą Ukrainy spotka się także nowy spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson, który próbował powiązać pomoc dla Ukrainy z finansowaniem bezpieczeństwa granic USA. Przywódca większości demokratycznej Chuck Schumer i przywódca republikanów Mitch McConnell również zaprosili Zełenskiego do przemawiania na posiedzeniu wszystkich senatorów we wtorek rano.

unia

W. Zełenskiego.

W tym tygodniu w Polsce będzie nowy rząd

W tym tygodniu osiem lat prawicowych rządów w Polsce ma zastąpić blok centrowy pod przewodnictwem Donalda Tuska. Aby jak najdłużej utrzymać swoich politycznych sojuszników na czele kraju, prezydent Andrzej Duda zwlekał z przekazaniem władzy o kilka tygodni, zlecając najpierw PiS utworzenie rządu. Wielu Polaków czeka na zmianę rządu. Październikowe wybory przyniosły rekordową frekwencję, ponieważ Polacy starali się zastąpić rząd, który porzucił wartości demokratyczne.

Scanpix

D. Obrona.

Pan Borrell: Izrael ignoruje żądania swoich sojuszników

Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell oskarża Izrael o ignorowanie wezwań partnerów takich jak UE. „Powiedzieliśmy między innymi na spotkaniu G7, że Izrael nie powinien stosować tej samej taktyki na południu Gazy, co na północy” – powiedział na marginesie poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli . nawiązując do dyskusji prowadzonych w grupie G7. Jednak szczególnie intensywne ataki będą kontynuowane. „To jest to samo, jeśli nie gorsze” – podkreślił pan Borrell. Skrytykował także Stany Zjednoczone, które niedawno zawetowały wezwanie Rady Bezpieczeństwa ONZ do nowego humanitarnego zawieszenia broni w Strefie Gazy. Borrell pożałował tej decyzji Waszyngtonu.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *