Prestiżową hiszpańską nagrodę otrzymuje wydawca i były polski dysydent A. Michnik

Polski wydawca Adam Michnik, jeden z najwybitniejszych dysydentów w kraju w czasach komunizmu, zdobył w środę prestiżową Hiszpańską Nagrodę Księżniczki Asturii w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych.

Jury doceniło 75-letniego Michnika, redaktora warszawskiej Gazety Wyborczej, „za zaangażowanie w wysokiej jakości dziennikarstwo oraz wkład w przywracanie i obronę demokracji w Polsce”.

Od samego początku A. Michnik był członkiem pierwszego związku zawodowego „Solidarność”, założonego w Polsce w 1980 roku w bloku komunistycznym. Organizacja ta przekształciła się w ruch na wielką skalę przeciwko polskiemu reżimowi komunistycznemu. Spędził sześć lat w więzieniu za działalność opozycyjną.

Kiedy polscy przywódcy komunistyczni stracili władzę w wyborach 1989 roku, Michnik został wybrany na posła, a później współzałożyciel Gazety Wyborczej, jednej z najpopularniejszych gazet w Europie Wschodniej.

Jury zauważyło, że Michnik był doświadczonym rosyjskim politykiem, który „uważnie obserwował” rosyjską inwazję na Ukrainę i „silnie krytykował [Rusijos prezidento] Decyzje i działania Władimira Putina.

Wcześniej nagrodę zdobyły takie postaci jak Gloria Steinem, ikona amerykańskiego feminizmu, czy Shigeru Miyamoto, japońska twórca gier komputerowych i autorka Super Mario Bros.

Nagroda Księżnej Asturii o wartości 50 000 euro jest jedną z ośmiu nagród przyznawanych co roku przez hiszpańską Fundację Księżnej Leonory. Są to również nagrody sportowe, literackie i naukowe.

Nagrody są wręczane każdej jesieni w stolicy Asturii, Asturii, podczas uroczystej ceremonii transmitowanej na żywo w hiszpańskiej telewizji.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.