Polski koncern gazowniczy zainteresowany terminalem LNG w Kłajpedzie








Port w Kłajpedzie. Terminal Independence LNG i tankowiec Arctic Voyager LNG. fot. Władimir Iwanow (VŽ).

Gaspol, jeden z największych polskich dostawców gazu sprężonego, jest zainteresowany rynkiem litewskim, gdzie chce dostarczać gaz płynny (LPG) oraz kupować skroplony gaz ziemny (LNG).

„Wcześniej analizowaliśmy m.in. rynki Ukrainy i Bułgarii, ale nie zdecydowaliśmy się tam pojechać. Dziś uważnie obserwujemy rynki krajów bałtyckich, w szczególności Litwy” – cytuje polski ekonomista. dziennik Puls Biznesu, cytując Sylwestra Śmigiela, prezesa Gaspolu.

Na Litwie spółka rozważa dwa możliwe obszary działalności: reeksport LPG z Polski oraz zakup LNG poprzez terminal LNG w Kłajpedzie.

Gaspol zajmuje się sprzedażą gazu dla samochodów, firm i gospodarstw domowych. Dostarcza LNG polskim przedsiębiorstwom przemysłowym, które nie mają dostępu do krajowej infrastruktury przesyłu gazu ziemnego.

„Jesteśmy już klientami terminalu importowego polskiego LNG w Świnouściach. Dodatkowe źródło dostaw, np. z Litwy, to także ciekawa opcja, zwłaszcza ze względu na cenę” – mówi pan Śmigiel – Więcej „W miarę zwiększania się infrastruktury LNG wytworzone w regionie, tym bardziej wzrasta popyt, gdyż zmniejsza się ryzyko wystąpienia takich przerw w dostawach gazu. Wzrost popytu obserwujemy także w innych sektorach rynku gazu.”

„Ogrzewanie gazowe i węglowe w nowo wybudowanym domu kosztuje tyle samo, ale gaz kosztuje więcej niż węgiel. Jednak ludzie zaczynają rozumieć, że węgiel do kotła trzeba ładować samodzielnie, a nie trzeba tego robić gazem – wyjaśnia pan Śmigiel. „Rośnie też wrażliwość na kwestie związane z jakością powietrza. .

GALERIA ZDJĘĆ Terminal skroplonego gazu ziemnego w Kłajpedzie „Niepodległość” (zdjęcie 33)

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *