Polski AMF: unijne sankcje mogą zagrozić rosyjskiemu Aerofłot

Jean-Paul Pélissier (Reuters / Scanpix) nuotr.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina potwierdził w radiu Echo Moskwy, że rosyjski Aerofłot znalazł się wśród linii lotniczych objętych sankcjami UE.

Raport uzupełniają komentarze S. Ławrowa.

Wspólnota rozważa nałożenie sankcji na linie lotnicze, które pomagają przemycać białoruskiego autorytarnego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę do granic UE.

Rozważamy sankcje, ale nie trzeba ich nakładać. Według dostępnych nam informacji Aeroflot pomaga również Łukaszence w przeprowadzeniu hybrydowego ataku, który nielegalnie transportuje migrantów na Bliski Wschód – powiedział rzecznik polskiego MSZ.

Według przedstawiciela polskiego MSZ Varuva ma dowody na to, że rosyjskie linie lotnicze przyczyniają się do organizacji przepływów migracyjnych.

Tak, mamy te informacje. Zastanowimy się, czy doprowadzi to do sankcji – powiedziała Jasina.

Bloomberg poinformował również w środę, że na podstawie swoich źródeł w instytucjach europejskich Aeroflot rozważa również licencjonowaną linię lotniczą.

Już teraz jest jasne, że UE chce ukrócić linie lotnicze latające do Mińska z Bliskiego Wschodu lub Afryki, aby powstrzymać napływ migrantów z Białorusi. Tureckie linie lotnicze, które są popularne w Europie, również mogą zostać zakazane.

Rosja zaprzecza zarzutom wobec Aerofłotu

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w czwartek, że kontrolowany przez państwo Aerofłot nie był zamieszany w kryzys migracyjny na białoruskiej granicy.

Jeśli jest bardzo dyplomatyczny (odpowiadam), to nie jest to prawda, powiedział S. Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie, komentując wypowiedzi Varuvy o zaangażowaniu Aeroflotu w masowe przewozy migrantów na Białoruś.

Aeroflot, o ile mi wiadomo, nie obsługuje lotów między stolicami krajów, do których mnożą się uchodźcy w Europie po zbombardowaniu ich przez Europę i Amerykę – podkreślił szef rosyjskiej dyplomacji.

Cóż, Aerofłot nie jest stolicą Białorusi – powiedział S. Ławrow.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej zmieniła się w poniedziałek, kiedy białoruski reżim wysłał na granicę polską kilka tysięcy kolumn migrantów. W przyszłym tygodniu UE ma zatwierdzić piąty pakiet sankcji wobec Białorusi. Według Politico, nowe sankcje mogą zostać zatwierdzone na początku przyszłego tygodnia na spotkaniu w sprawie spraw zagranicznych UE.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.