Na rozmowach w Turcji – oznaki postępu Rosja zapowiada ograniczenie działań wojennych w Kijowie i Czernihowie

David Arachami, szef ukraińskiej delegacji do rozmów z Rosją, powiedział na konferencji prasowej po rozmowach, że stanowisko Ukrainy zostało przeniesione do Rosji, pisze pravda.ua.

„O nowym systemie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Domagamy się, aby był to układ podpisany przez wszystkich gwarantów bezpieczeństwa i ratyfikowany przez parlamenty, aby nie powtórzyć błędu memorandum budapeszteńskiego, że okazało się to tylko fragmentem papier.

Zdjęcie Reuters/Scanpix/Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wita negocjatorów

„Chcemy, aby był to funkcjonujący mechanizm międzynarodowy z konkretnymi gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy, gdzie państwa-gwaranty będą podobne do artykułu 5 NATO, ale nawet bardziej rygorystyczne” – powiedział.

Z pewnością Ukraińcy będą musieli najpierw wypowiedzieć się w referendum w sprawie tego mechanizmu.

„Mówimy, że za trzy dni powinny się odbyć konsultacje, może to być agresja, wojna hybrydowa, wojna przebrana w dowolnym formacie. Potem państwa gwarant muszą zapewnić nam pomoc militarną – siły zbrojne, broń, strefę zakazu lotów – wszystko, czego teraz tak bardzo potrzebujemy – powiedział.

Według Arachamii kraje, które zapewnią gwarancje bezpieczeństwa, mogłyby być wybrane w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ: Wielka Brytania, Chiny, Rosja, USA, Francja, Turcja, Niemcy, Kanada, Włochy, Kanada, Polska, Izrael. Inne kraje również mogą wnieść swój wkład.

Zaznacza też, że niektóre kraje już wcześniej wyraziły zgodę, ale czekają na oficjalne zapowiedzi.

Dodał, że dopóki nie zostaną rozwiązane problemy terytoriów rządzonych przez separatystów w Doniecku i Ługańsku oraz okupowanego Krymu, gwarancje dla tych terytoriów tymczasowo nie będą działać.

„W takich ramach chcemy budować nową przyszłość dla bezpieczeństwa Ukrainy” – powiedział podczas rozmów z Rosją szef ukraińskiej delegacji.

Krym i Donbas

Przedstawiciele ukraińskiej delegacji na rozmowy w Stambule zaproponowali Rosji zapisanie w porozumieniu stanowisk obu krajów w sprawie Krymu i Sewastopola – powiedział Michaił Podolak, doradca szefa ukraińskiego urzędu prezydenckiego. Według niego, proponuje się prowadzenie dwustronnych negocjacji w sprawie statusu Krymu i Sewastopola przez 15 lat.

Strona ukraińska zaproponowała, jako osobny punkt, aby Ukraina i Rosja nie używały sił zbrojnych do rozwiązania kwestii krymskiej podczas negocjacji.

Proponuje się, aby kwestia obwodów donieckiego i ługańskiego była rozpatrywana oddzielnie, podczas negocjacji między prezydentami obu krajów.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.