Polska: Łukaszenka już szuka nowych kierunków, Rosja wyśle ​​loty do Grodna

Według niego, mimo że migranci są wydalani z Białorusi, jest za wcześnie, by mówić o deeskalacji kryzysu.

Zarynas podkreślił, że próby przekroczenia granicy siłą trwają, a grupy migrantów pozostają agresywne. Dlatego uważa, że ​​Białorusini mogą skierować migrantów na granicy.

Według polskich służb specjalnych wykorzystanie tras między Moskwą a Mińskiem w celu zaostrzenia kryzysu może wkrótce ulec intensyfikacji.

„Reżim Łukaszenki szuka nowych kierunków zamiast tych, które są obecnie zablokowane” – powiedział Zaryn.

Generalnie rzecznik ministra koordynującego służby specjalne powiedział, że sytuacja na granicy jeszcze długo pozostanie napięta, bo „nie ma żadnych oznak, że zmienia się taktyka i strategia Białorusi, nawet jeśli zobaczymy grę ”.

NEXTA poinformowała wówczas, że rosyjskie linie lotnicze Nordwind działają od 2 grudnia. uruchamia Moskwa-Grodno.

Loty będą obsługiwane do trzech razy w tygodniu samolotem Embraer 190 o pojemności 110 pasażerów.

Ponieważ w przeszłości ta trasa nie była tak popularna, obawy polskich służb specjalnych mogą być uzasadnione.

„Aleksander Łukaszenka to większy plan, a reżyser jest w Moskwie” – powiedział we wtorek dla polskiego radia Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych tego kraju.

Zdaniem szefa polskiej dyplomacji sztuczna migracja i kryzys polityczny to wyzwanie nie tylko dla Unii Europejskiej, ale także dla NATO. Przypomniał swoją rozmowę z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem z zeszłego tygodnia i podkreślił, że Polska i Stany Zjednoczone postrzegają sytuację na granicy z Białorusią jako fragment większej akcji Rosji, która obecnie koncentruje swoje wojska na granicy z Ukrainą.

„To bardzo ważne, że Polska kształtuje poglądy swoich partnerów z Unii Europejskiej i NATO na ten kryzys polityczny” – powiedział Rau.

Zapewnił, że Unia Europejska i NATO czują się w tej kwestii zjednoczone. Szef polskiego MSZ dodał, że kolejne spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO w Rydze będzie poświęcone kryzysowi wywołanemu przez Rosję i Białoruś.

Według Rau wywiad NATO potwierdza, że ​​Rosja koncentruje swoje siły na granicy z Ukrainą. „Rosja realizuje scenariusz zmiany granicy. Polityka Kremla najpierw dotknęła Sakartvela, a potem Ukrainy. Żaden wywiad nie jest w stanie określić ostatecznego celu działań Rosji przeciwko Ukrainie. konflikty, które wywołała” – powiedział polski minister spraw zagranicznych.

„Polska jest gotowa do negocjacji z Rosją, ale uważamy, że negocjacje w sprawie stosunków polsko-białoruskich powinny być prowadzone z opozycją białoruską i to robimy” – powiedział Rau.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.