Polska, Litwa i Łotwa nie przyjęły już 100 tys. Białorusinów. nielegalni migranci

Reżim białoruski od 2021 roku latem organizuje ataki na nielegalną imigrację, aby zdestabilizować sytuację na Litwie iw krajach sąsiednich. Dla Białorusi, z pomocą Rosji, nielegalni migranci byli i są narzędziem do osiągnięcia tego celu.

Najważniejszym punktem zwrotnym w kontrolowaniu tak sztucznie inspirowanego procesu nielegalnej migracji była legalizacja na Litwie, w Polsce i na Łotwie w 2021 roku. W sierpniu zaczęła obowiązywać polityka cofania się. W sumie te trzy państwa nie wpuściły Białorusi na swoje terytorium od północy ze środy na czwartek. 100 192 nielegalni migranci. W środę aż 190 cudzoziemców próbowało też wjechać do Polski, a na Łotwę 67. Na granicy litewskiej było spokojnie, ani jeden cudzoziemiec nie odważył się jej nielegalnie przekroczyć z Białorusi w ciągu dnia.

W ciągu prawie dwóch lat Polska dokonała najwięcej zamachów stanu – 65757. W ubiegłym roku 36 448 nielegalnych migrantów próbowało przedostać się do tego kraju, w zeszłym roku – 14 997, w tym roku – 14 312.

Od 3 sierpnia 2021 r., kiedy funkcjonariusze VSAT otrzymali prawo zawracania cudzoziemców próbujących przekroczyć granicę z Białorusią w niedozwolonych miejscach, litewska straż graniczna nie wpuszczała ich 20581. w 2021 roku VSAT uniemożliwił nielegalny wjazd na Litwę z Białorusi 8106 takim cudzoziemcom, w 2022 roku – 11211. W tym roku liczba ta znacząco spadła i jest 11 razy niższa niż w Polsce i 3,5 razy niższa niż na Łotwie, tj. 1264 z tych cudzoziemców zostało nie został wpuszczony na Litwę.

Kiedy Łotwa realizowała politykę wypychania migrantów z powrotem, nielegalni migranci z Białorusi nie wjeżdżali do kraju 13854z czego 4026 – w zeszłym roku, 5290 – w zeszłym roku, 4538 – w tym roku.

Niektórym migrantom odmówiono wjazdu do tych trzech krajów więcej niż jeden raz.

Oprócz polityki zawracania, bariera fizyczna zainstalowana w zeszłym roku na granicy z Białorusią i możliwość stuprocentowej pomocy litewskiej straży granicznej w opanowaniu sytuacji. kontrolować granice zewnętrzne UE za pomocą zainstalowanych tu systemów nadzoru. Działania te ograniczyły nie tylko wjazd imigrantów do UE, ale także możliwości białoruskich urzędników, którzy pomagali im kierować migrantów na Litwę.

Ten ostatni od 2021 r. przyczynia się do nielegalnej migracji, organizuje dostęp cudzoziemców do zewnętrznej granicy UE oraz koordynuje ich nielegalny przejazd przez terytorium wspólnoty. Jednocześnie szerzą kłamstwa, że ​​ten kryzys migracyjny został spowodowany przez kraje UE i że ich urzędnicy postępują „niewłaściwie” i „okrutnie” w traktowaniu nielegalnych migrantów.

Rzeczywistość zawsze była i jest inna – litewscy strażnicy graniczni w każdym przypadku oceniają sytuację osób, którym nie zezwolono na wjazd do kraju, ich potrzebę pomocy i inne indywidualne okoliczności, ich stan zdrowia oraz, w razie wątpliwości, wezwana jest karetka. W razie potrzeby migranci są transportowani do jednostek VSAT na rozgrzewkę, posiłek i regenerację sił. Straż graniczna ma pod dostatkiem zarówno paczek humanitarnych oferowanych repatriantom, jak i nowych ubrań i butów, które są przekazywane tym cudzoziemcom w razie potrzeby.

Zdecydowana większość migrantów przybywających do UE z Białorusi to stosunkowo młodzi, silni fizycznie mężczyźni, szukający lepszego życia na Zachodzie. Starają się o azyl w pierwszym kraju Wspólnoty Narodów, choć wcale nie wiążą z nim swojej przyszłości. Po wszczęciu takich procedur szukają możliwości nielegalnego przelotu do Europy Zachodniej. Litwa jest też w swoich planach tylko krajem tranzytowym.

1 stycznia 2022 r. w ośrodkach rejestracji cudzoziemców na Litwie przebywało 3403 migrantów, z których bezwzględna większość przedostała się na Litwę nielegalnie jeszcze przed legalizacją zamachów stanu. Po uzyskaniu prawa do czasowego opuszczenia ośrodków i poruszania się po terytorium Litwy przez określony czas bez możliwości opuszczenia jej granic, migranci masowo nadużywali tej możliwości i przy pierwszej nadarzającej się okazji uciekali do Europy Zachodniej. 1 stycznia tego roku. w ośrodkach rejestracji cudzoziemców na Litwie pozostało 205. Według danych z czwartku w ośrodkach na Litwie przebywa 154 takich migrantów.

Averill Burkee

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *