Polska i Węgry wyrażają oburzenie planowanymi zmianami w unijnym systemie migracyjnym

Polska i Węgry wyraziły w piątek konsternację planowanymi zmianami w systemie migracyjnym Unii Europejskiej i obiecały zawetować te propozycje na nieformalnym szczycie Wspólnoty w Hiszpanii.

W środę państwa członkowskie UE osiągnęły porozumienie w sprawie ostatniej części nowej polityki dotyczącej osób ubiegających się o azyl i nielegalnych migrantów.

Po czwartkowym spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) w Granadzie na południu przywódcy UE zebrali się w piątek na nieformalnym spotkaniu w cieniu zaciekłego konfliktu dotyczącego migracji.

Polski rząd, który stoi w obliczu przyszłotygodniowych wyborów parlamentarnych, potępił plany UE dotyczące rewizji przepisów dotyczących osób ubiegających się o azyl i nielegalnych migrantów, nazywając ich „dyktatem Brukseli i Berlina”.

„Nie boimy się (…) dyktatów Berlina i Brukseli” – zadeklarował przybyły do ​​Hiszpanii premier Polski Mateusz Morawiecki.

„Planuje się wpuszczenie nielegalnych imigrantów do krajów, które nie chcą ich przyjąć i zastosowanie drakońskich sankcji (…) Polska jest temu zdecydowanie przeciwna” – dodał.

Węgierski premier Viktor Orban zajął ostrzejsze stanowisko, nazywając projekt ustawy, która zmusi kraje UE do przyjmowania określonej części migrantów lub płacenia członkom bloku, którzy to robią, „legalnym gwałtem”.

„Nie ma możliwości kompromisu ani porozumienia w sprawie migracji. Politycznie jest to niemożliwe (…) bo zgodnie z prawem zostaliśmy – jakby to powiedzieć – zgwałceni” – oświadczył, odnosząc się do odrzucenia stanowiska Węgier i Polski.

Tysiące nowych migrantów z Afryki przybyło na włoską wyspę Lampedusa, umieszczając jeden z najgorętszych konfliktów migracyjnych w agendzie Brukseli i podkreślając pilną potrzebę zjednoczonej europejskiej reakcji.

Hiszpania sprawująca rotacyjną prezydencję w UE nie umieściła kwestii migracji w programie spotkania EPC, w którym uczestniczy UE i jej europejscy sąsiedzi, wywołując gniew kilku krajów, zwłaszcza Włoch i Wielkiej Brytanii.

„Obecne podejście nie działa”

Premier Włoch Georgia Meloni i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, wspierani przez Francję i Holandię, na spotkaniu pobocznym zaproponowali plan, który miałby nawet uniemożliwić wypływanie do Europy statkom przewożącym osoby ubiegające się o azyl.

Planuje się wpuszczenie nielegalnych imigrantów do krajów, które nie chcą ich przyjąć i zastosowanie drakońskich sankcji (…) Polska jest temu zdecydowanie przeciwna.

We wspólnym artykule opublikowanym w piątek w brytyjskim „The Times” i włoskim „Corrierre della Sera” Sunaks i Meloni stwierdzili, że państwa europejskie „uznają, że obecne podejście nie działa”.

Premierzy, którzy stwierdzili, że ich twarde podejście już się opłaciło, wezwali innych przywódców do podjęcia pilnych działań przeciwko gangom handlu ludźmi w celu powstrzymania nielegalnej imigracji w całej Europie.

Na początku tygodnia państwa członkowskie przeważającą większością głosów zatwierdziły ostatnią część przepisów dotyczących osób ubiegających się o azyl i nielegalnych migrantów. Należy mieć nadzieję, że Parlament Europejski przyjmie odpowiednią ustawę przed przyszłorocznymi wyborami.

Nowy pakt o migracji i azylu miałby na celu zmniejszenie presji na tak zwane kraje pierwszej linii, takie jak Włochy i Grecja, poprzez relokację części przybywających osób do innych krajów UE, podczas gdy kraje, które nie przyjmują osób ubiegających się o azyl, powinny płacić tym, którzy Do. DO ZROBIENIA.

Meloni przyznał w czwartek, że jest zadowolony z kierunku, jaki obrała Europa w kwestii migracji, stwierdzając, że jego ambicje „stają się bardziej pragmatyczne pod względem legalności, aby walczyć z handlarzami ludźmi i położyć kres nielegalnej imigracji”.

Węgry i Polska wielokrotnie stanowczo sprzeciwiały się porozumieniu i nalegały, aby w końcowej deklaracji szczytu w Grenadzie wspomniano o potrzebie wspólnego głosu w sprawie reformy migracyjnej, podają źródła dyplomatyczne.

Nieporozumienia wokół paktu mogą uniemożliwić przyjęcie wspólnej deklaracji w sprawie migracji, jak miało to miejsce na lipcowym szczycie w Brukseli.

Jednak tekst piątkowego nieformalnego spotkania zawiera ostrzejsze sformułowania, a AFP zapoznała się z projektem mówiącym, że problemem nielegalnej imigracji należy „natychmiast i zdecydowanie zająć się”.

Potwierdza także zaangażowanie UE na rzecz „kompleksowego, wzajemnie korzystnego partnerstwa z krajami pochodzenia i tranzytu”.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *