Polska deklaruje podjęcie działań przeciwko UE z powodu zablokowanych funduszy

Napięcia między Polską a Komisją Europejską ponownie wzrosły w tym tygodniu, a liderzy rządzącej Partii Konserwatywnej oskarżają Brukselę o niewywiązanie się z warszawskich zobowiązań i grożenie odwetem.

Przedstawiciel KE odpowiedział we wtorek, że Polska wciąż nie zrobiła wystarczająco dużo, aby zagwarantować demokratyczną zasadę niezawisłości sędziowskiej.

Komisja zablokowała miliardy euro przeznaczone dla Polski na likwidację skutków pandemii, zarzucając rządowi łamanie norm demokratycznych. Reorganizacja krajowego sądownictwa w Warszawie oraz mechanizm rozpatrywania spraw dyscyplinarnych sędziów są przedmiotem troski Brukseli.

W opublikowanym w miniony weekend wywiadzie lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosław Kaczyński powiedział, że KE niesłusznie zablokowała alokację funduszy podczas wojny na Ukrainie. Polska przyjęła więcej ukraińskich uchodźców niż jakikolwiek inny kraj.

„Jest kryzys, jest wojna. To są warunki, które w pełni uzasadniają zastosowanie specjalnych środków. Skoro Komisja Europejska nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec Polski w tym zakresie, nie mamy powodu do wypełniania naszych zobowiązań wobec Unii Europejskiej – powiedział Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem „Sieci”.

Zarzucił też Komisji dążenie do rozbicia Polski i zmuszenia jej do podporządkowania się Niemcom. To nie pierwszy raz, kiedy lider partii rządzącej wysuwa takie oskarżenie.

Blokowanie funduszy jest bolesne dla Polski, która boryka się z integracją uchodźców i boryka się z 15-proc. inflacją powyżej poziomu. Rosnące koszty życia zagrażają popularności partii rządzącej przed wyborami zaplanowanymi na przyszły rok.

W poniedziałek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski ostrzegł, że jeśli fundusze na likwidację skutków pandemii pozostaną zamrożone, Polska „nie będzie miała innego wyjścia, jak tylko wyciągnąć całą broń z naszego arsenału i odpowiedzieć ogniem”.

Pod naciskiem Komisji Europejskiej Polska zniosła tzw. izbę dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Ale eksperci prawni twierdzą, że sędziowie nadal mogą zostać usunięci z urzędu lub w inny sposób ukarani za swoje orzeczenia.

„Polska musi respektować swoje zobowiązania do zreformowania procedury dyscyplinarnej” – powiedziała we wtorek przedstawicielka Komisji Europejskiej Ariana Podesta. Według niej taka transformacja ma związek z planami wykorzystania funduszy stymulacyjnych w kraju.

„Nowa ustawa to ważny krok (…), ale w naszej wstępnej ocenie nie gwarantuje, że sędziowie mogą kwestionować status innego sędziego bez narażania się na postępowanie dyscyplinarne” – dodał Podesta.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *