Polscy rolnicy znieśli blokadę na granicy z Ukrainą

Fot. Dominika Zarzycka (Zuma Press / Scanpix).

Polscy rolnicy, którzy zablokowali przejście graniczne z Ukrainą, zakończyli protest po osiągnięciu porozumienia z rządem spełniającym ich żądania – poinformowała w sobotę oficjalna agencja informacyjna PAP.

Frustracja rolników to jedno z wyzwań stojących przed nowym rządem polskiego premiera Donalda Tuska, który stara się wspierać Ukrainę, spełniając jednocześnie żądania krajowych rolników i kierowców ciężarówek, których źródła utrzymania zostały zniszczone przez wojnę.

Od listopada rolnicy i kierowcy ciężarówek blokują przejścia graniczne, grożąc dostarczeniem części pomocy Ukrainie.

Polscy rolnicy skarżą się na spadające ceny importowanych ukraińskich produktów spożywczych i spadające dochody. Tymczasem kierowcy protestują przeciwko temu, co uważają za nieuczciwą konkurencję ze strony swoich ukraińskich kolegów.

Kierowcy, którzy 6 listopada rozpoczęli protest, domagają się ponownego wydania zezwoleń na prowadzenie działalności ukraińskim przewoźnikom. Zdaniem kierowców unieważnienie licencji zmniejszyło ich dochody.

Kierowcy ciężarówek kontynuują protest, a na kilku przejściach granicznych tworzą się długie kolejki. W tym tygodniu kierowcy ciężarówek musieli czekać ponad dwa dni na przekroczenie granicy.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski podpisał w sobotę porozumienie z organizacją chłopską „Oszukana Wieś” i wójtem województwa pakarpackiego graniczącego z Ukrainą Teresą Kubas-Hul. Na mocy porozumienia rolnicy zgodzili się zakończyć protest na przejściu granicznym Medyka.

Zgodnie z umową Minister Rolnictwa udzielił zgody rolnikom, którzy starali się o otrzymanie 1 miliarda dolarów. Dotacja w złotych (228 mln euro) do uprawy kukurydzy, obniżka podatków rolnych i preferencyjne pożyczki płynnościowe – podała PAP.

Agencja podała, że ​​wymogi zostaną wdrożone po zakończeniu procesu legislacyjnego i uzyskaniu niezbędnych zgód Unii Europejskiej.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.